Gündem Haberleri

  FP'li Çelik: Merkez sağa kaymalıyız

  Hürriyet Haber
  01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi içinde ‘merkez sağa kayalım’ önerisi gündeme geldi. Partinin yenilikçi kanadının gündeme getirdiği bu önerinin gerekçesi ise ‘Ülkenin önünü açmak, tıkanıklığı aşmak için bu şart’ diye açıklandı.

  Necmettin Erbakan ve FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, ‘merkez partiyiz’ görüşünün tersine, ‘merkez sağa kaymalıyız’ önerisini, yenilikçi kanadının önde gelenlerinden Kocaeli Milletvekili Necati Çelik gündeme getirdi.

  Çelik, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, FP'nin yeni stratejilerinin belirleneceği ve Kızılcahamam'da bugün başlayıp hafta sonuna kadar sürecek ‘Siyaset kampı’nda da bu önerisini parti yönetimine aktaracağını bildirdi. Çelik, önerisine, Cemil Çiçek, Ali Coşkun, Nazlı Ilıcak, Oya Akgönenç ve Nevzat Yalçıntaş gibi isimlerin de açık destek verdiği öğrenildi.

  TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ TIKAMAYALIM

  Çelik, ‘Milletvekillerinden de büyük destek görüyor’ dediği önerisini açıklarken, ‘İkinci bir Türkiye yok. Hepimiz burada yaşamak zorundayız’ dedi ve şöyle konuştu:

  ‘‘Haklı da, haksız da olsa, FP bugün, Türkiye'nin önünü tıkayan bir siyasi hareket olarak görülüyor. O halde bize düşen, bu izlenimi, görüntüyü dağıtmak, ortadan kaldırmaktır. Bugün Türkiye'de değişim ve dönüşümü hedefleyen bir parti olarak önce kendimiz değişmeliyiz. Bizim rejimle bir sorunumuz yok. Aksine, bu rejimi yüceltmek istiyoruz. Anayasal kuruluşlarla da bir sorunumuz yok. Onlarla uzlaşmacı, paylaşmacı bir ortamda birlikte yaşamak istiyoruz. Artık bizim yanlış yapma lüksümüz yok. Hedefimiz çağdaşlık, uygarlık, demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve kalkınma ise Türkiye'yi bir Avrupa ülkesi haline getirmek ise mecburuz merkez sağa kaymaya. Bunu yapamazsak Türkiye'nin önü tıkanır.’’

  Çelik, bunun için de öncelikle partinin söylem ve eylemleri arasındaki farklılığı gidermek, ikisi arasında bir paralellik oluşturmak gerektiğini belirterek, ‘‘Başkaları için bilinmeyenli bir denklem olmaktan çıkmalıyız. Açık, şeffaf bir çözüm partisi olmalıyız. Bütün bunları yaparken de karşı tarafı bu konuda kesin olarak inandırmalıyız’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı