Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP'den affa kerhen destek

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.12.2000 - 00:01

  FP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri, ''Kamuoyunun beklentisi haline dönüştüğü için bu affa biz de kerhen destek olmak durumundayız'' dedi. Tasarıdan sadece Rahşan Hanım'ın memnun olduğunu savunan Güneri, tasarıyı adaletsiz ve sorun yumağı olarak niteledi.

  Güneri, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, af tasarısının koalisyon ortağı partilerin milletvekilleri tarafından da bu şekliyle ''hazmedilemediğini'' öne sürdü. Güneri, şunları söyledi:

  ''Akşam Adalet Komisyonu'nda mevcut haliyle tasarıya onay vermeyen milletvekillerinin kendi özgür düşüncelerini dile getirmeleri üzerine komisyona ara verilmiştir. Rahşan Hanım'ın telefondaki talimatları, DSP'li milletvekilleri için yetmiştir.

  Ama, MHP'li milletvekilleri için telefon talimatı yetmediğinden Sayın Devlet Bahçeli gelerek, onların özgür iradeleriyle karşı çıktıkları hususlarda davranışlarını geri almaları noktasında uyarmışlardır. Üzerlerinde baskı uygulanmıştır.

  Bunun üzerine, bazı MHP'li milletvekilleri hazırladıkları önergeleri geri çekmek mecburiyetinde kalmışlardır ve başlangıçta yaptıkları konuşmalardan sarfı nazar ettiklerini ifade eden, içlerine sinmemesine rağmen genel başkanlarının istekleri bu yönde olduğu için buna onay vermek mecburiyetinde kaldıklarını da açıkça ifade eden bir duruma girmişlerdir.''

  Güneri, bir gazetecinin FP Grubu'nun tasarıya ne yönde oy vereceğini sorması üzerine, affın şu anda toplumda büyük bir beklenti ve huzursuzluk kaynağı haline geldiğini söyledi. Teoman Rıza Güneri, ''Affı bu şekliyle onaylamak mümkün değildir. Ancak, kamuoyunun beklentisi haline dönüştüğü için bu affa biz de kerhen destek olmak durumundayız'' dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı