Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP'de ihraç korkusu

  Hürriyet Haber
  25 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mart 1999 - 00:01

  Komutanların, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'a yaptığı sürpriz ziyaret, FP kulislerinde büyük yankı uyandırdı.

  Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hilmiz Özkök'ün ziyaretinin, DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in suç duyurusunun hemen ertesine rastlaması, FP'lilerdeki ‘kapatılabiliriz’ korkusunu kamçılarken, ‘kapatma davasından önce ihraç talepleri gelebilir’ yönünde büyük bir endişeye de yol açtı.

  FP kulisleri, dün Başsavcı Savaş'ın, kapatma davası açmadan önce FP'ye bir yazı gönderip, Savcı Yüksel'in suç duyurusunda yer alan ve ‘Siyasi Partiler Yasası’na aykırı davrandıkları' öne sürülen isimlerin ihraçlarını istemeye hazırlandığı iddialarıyla çalkalandı. Sadece FP değil, yargı kulislerinde de konuşulan bu iddiaya göre, Savaş, bu suçun yaptırımının ihraç olduğunu hissettirip, ‘‘Gereğini yap’’ diyerek, bu konudaki inisiyatifi FP yönetimine bırakacak.

  Böylece FP'nin, ya bu uyarıyı dikkate alıp sözkonusu isimlerin tamamı ya da bir bölümünü ihraç etmek ya da dikkate almayıp olası bir kapatma davasına zemin hazırlamak gibi bir açmazla karşı karşıya kalabileceği savunuldu. Savcı Yüksel'in suç duyurusunda, Oğuzhan Asiltürk, Süleyman Arif Emre, Rıza Ulucak, Temel Karamollaoğlu, Mehmet Ali Şahin ve Ertan Yülek gibi ağır topların bulunması, FP'deki sarsıntıyı daha da şiddetlendirdi.

  FP: HUKUKİ OLMAZ

  FP'liler, ‘‘Böyle bir olayın doğruluğuna inanmak istemiyoruz. Başsavcı Savaş'ın, böyle bir talebin hukuki dayanağını nasıl oluşturacağını da merak ediyoruz. Çünkü, Başsavcılığın sadece, hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunanlarla ilgili olarak böyle bir talepte bulunma hakkı bulunuyor. DGM Savcısının suç duyurusunda adı geçen arkadaşlarımızın ise böyle bir durumları yok’’ dediler.

  KUTAN ENDİŞELİ

  Genel Başkan Recai Kutan da, komutanların ziyaretini ‘‘Kurumlar arasında yapılan normal bir ziyaret’’ olarak niteledi, ‘‘Bu ziyaretin Türk demokrasisine zarar verecek bir olay olarak görmüyorum’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı