Gündem Haberleri

  FP'de Erdoğan isyanı

  Hürriyet Haber
  24.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'de yönetimi elinde tutan ‘Aksaçlılar’ın, Tayyip Erdoğan'a verilen mahkûmiyet kararına sessiz kalması, yenilikçi kanadı isyan ettirdi. Gençlerin tepkisi üzerine dün olağanüstü toplanmak zorunda kalan FP yönetimi, ‘‘Daha nereye kadar susmaya devam edeceğiz?’’ eleştirilerine hedef oldu.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, FP'yi perde arkasından yönetmeye çalışan eski lideri Necmettin Erbakan'a karşı önemli bir zafer kazandı. FP Meclis Grubu, Erdoğan'a destek veren yenilikçi gençlerin isyanı üzerine, Erbakan'a rağmen dün olağanüstü toplandı.

  FP yönetimi, Erdoğan'ın mahkûm edildiği gün milletvekillerinden gelen grubun olağanüstü toplanması talebini geri çevirmişti. Daha önce, ‘‘Olağanüstü toplantıya gerek yok’’ diyen FP yönetimi, Erbakan'ın da görüşü doğrultusunda milletvekilleri ve örgütlere, ‘‘Sokaklara dökülüp taşkınlık yapmayın. Soğukkanlılığınızı koruyun, sabırlı olun’’ uyarısında bulunmuştu.

  Yenilikçi kanadın, parti yönetimini elinde tutan ‘Aksaçlılar’ın itirazlarına rağmen yapılmasını sağladıkları dünkü toplantıda, Diyarbakır DGM'nin Erdoğan'la ilgili verdiği 10 aylık mahkumiyet değerlendirildi. Yenilikçiler, karara tepki göstermeyen yönetime ateş püskürdü.

  FP yönetimi, ‘‘Partimiz kapatıldı sesimizi çıkaramadık. Erdoğan mahkûm edildi sesimizi çıkarmamamız isteniyor. Daha nereye kadar susmaya devam edeceğiz?’’ eleştirilerine hedef oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere, bir çok FP'li belediye başkanının da haklarında yürütülen soruşturmalar nedeniyle görevden alınacağı yönündeki duyumlar ile MÜSİAD operasyonunu da gündeme getiren milletvekilleri, etkili eylemler ve mitinglerle tavır konulmasını istediler.

  FP kulislerinde, ilk kez seslerini bu kadar üst perdeden çıkaran milletvekillerini ‘yönlendiren’in Erdoğan olduğu konuşuluyor. Bu konudaki ilk ciddi adım, yönetimin sıcak bakmamasına rağmen 20 kadar milletvekilinin Erdoğan'a destek için İstanbul'a gitmesiyle atıldı. Asıl önemli çıkış ise Erdoğan'ın önceki günkü basın toplantısının miting havasına sokulmasıyla yapıldı. Erdoğan'ın, bu milletvekilleriyle yaptığı özel sohbette, mahkûmiyet kararı karşısında sessiz kalınması nedeniyle parti yönetimine üstü kapalı eleştiriler yöneltmesinin etkili olduğu bildirildi. Erdoğan'ın, İstanbul'da geniş katılımlı bir protesto mitingi yapılması önerilerine karşılık, ‘‘Bunu partim yapmalı’’ sözleriyle, parti yönetiminin kendisine yeterince sahip çıkmadığı imasında bulunmasının ise milletvekillerini etkilediği belirtildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı