Gündem Haberleri

  FP yangın yeri

  Hürriyet Haber
  31.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yalçıntaş da istifa etti

  Erbakan'ın dışardan müdahaleleriyle sarsılan ve şok istifalara sahne olan FP yangın yerine döndü. Dün de Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş görevinden istifa etti. Bu istifayla Başkanlık Divanı'nda da tek bir yenilikçi üye kalmadı. Gelenekçi kanatla, yenilikçiler arasında şimdi de kongre kavgası patladı.

  FP'de, yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın dışarıdan müdahaleleriyle başlayan ve şok istifalarla tırmanan kriz sürüyor. Dün de, Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş görevinden istifa etti. Yalçıntaş, istifa dilekçesinde, ‘‘Başkanlık Divanı'nda boşalmış olan üye sayısının çok olması sebebiyle ve FP Başkanlık Divanı'nın teşkilini kolaylaştırmak gayesiyle Genel Başkan Recai Kutan Bey'e bu imkanı sağlamak için görevimden çekiliyorum’’ dedi. Yalçıntaş'ın istifasıyla, FP'nin Grup Başkanvekilleri dışında 9 kişiden oluşan Başkanlık Divanı'nın 7 üyesi ayrılırken, tek bir yenilikçi üye kalmamış oldu. Bu istifalarla birlikte, FP Başkanlık Divanı'nda Genel Başkan Recai Kutan'ın dışında değişmeyen tek isim ise son operasyonun mimarı Erbakan'ın doktoru, seçim işleri başkanı Ali Gören oldu. FP'deki son operasyonda Genel Sekreterliğe getirilen Turhan Alçelik ise bu operasyonun uygulayıcısı Oğuzhan Asiltürk'ün doktoru olarak tanınıyor.

  OY HAKLARI KALMADI

  Gelenekçi kanat, yenilikçilerin elindeki son kale olan, Grup Başkanvekilliklerine de operasyon yaptı. Tüzükte yapılan gizli bir değişiklikle, yenilikçi kanattan Grup Başkanvekilleri Bülent Arınç, Abdüllatif Şener ve İsmail Kahraman'ın Başkanlık Divanı'ndaki doğal üyeliklerinin ‘‘müşahit üyeliğe’’ dönüştürülüp, oy haklarının ellerinden alındığı bildirildi. Başkanlık Divanı'nda boşalan bu görevlere ise gelenekçi kanadın en önemli isimlerinden Cevat Ayhan, Fehim Adak, Musa Demirci ve Temel Karamollaoğlu'nun getirilmeleri bekleniyor.

  ŞİMDİ DE KONGRE KAVGASI

  İstifalarla sarsılan FP'de şimdi de ‘‘kongre krizi’’ patladı. FP'de yönetimden uzaklaştırılan yenilikçi kanat, kapatma davasını gerekçe göstererek, ‘‘kongre, dava sonuçlanıncaya kadar ertelensin’’ derken, son istifaların ardından parti yönetimine tümüyle el koyan gelenekçi kanat ise ‘‘Kongre, planlandığı gibi Kasım'da yapılacak’’ diyor. Yenilikçi kanadın, yasal olarak Aralık ayında yapılması gereken bu kongreyi erteletme düşüncesinde, parti yönetimine el koyan gelenekçi kanadın şimdi de teşkilatlara yönelik ciddi bir operasyona hazırlanması etkili oldu. Gelenekçi kanadın, 50'ye yakın örgütü görevden alıp, kongreler öncesinde kendi yandaşlarını iş başına getireceği konuşuluyor.

  TEŞKİLATLARDA DEĞİŞİKLİK

  Yeni Teşkilat Başkanı Lütfü Esengün de, teşkilatlarda küçük bazı değişikliklerin olabileceğini, büyük kongrenin de yasal süre bitmeden Kasım ayında yapılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı