Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP politikasının tescili

  Hürriyet Haber
  03 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 03 Eylül 1998 - 00:01

  Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın, ‘‘Ateşkes ilan ettik, savaş baltalarımızı gömdük’’ sözlerine, parti temsilcileri, ‘Ortada savaş ve balta mı vardı da barış ilan edildi’ tepkisini gösterdiler. Partiler, Kutan'ın sözlerinin ‘FP’nin ruh halini ortaya koyduğunu' belirttiler.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Safter Gaydalı, sözlerin son derece talihsiz olduğunu belirtti. Siyasi mücadelenin ‘Baltalı bir savaşa’ benzetilmesinin, ancak FP zihniyetinde mümkün olabileceğini belirten Gaydalı, ‘‘Ortada bir savaş mı vardı? Bahsettikleri ‘Kanlı mı kansız mı olacak görecekler' savaşı mı? Bu savaşı kaybettiklerini mi düşünüyorlar. Biz savaşı 1920'lerde kurtuluş mücadelesi için yaptık. Son savaşımız ise enflasyon ve işsizlikle mücadeledir. Onlar, kendileri gibi düşünmeyenlere savaş ruh haliyle bakıyorlar’’ dedi.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler de, bu sözlerin, FP politikasının tescili olduğunu söyledi. Keçeciler, ‘‘Siyaseti nasıl bir savaş mücadelesi mantığı ile yaptıklarını gösteriyor. Bu FP politikasının tescilidir. FP herkesle kavgalı olduğu için savaş psikolojisinde. Bizim hiçbir zaman savaş baltamız olmadı’’ dedi.

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Dedelek, FP’nin kastettiğinin ‘Rejime karşı başlattıkları savaş’ olduğunu söyledi. Dedelek, ‘‘FP'nin devlette ve halkla kavgası vardı. Bu cumhuriyete yönelik bir kavgaydı ve tek yandaşı da DYP Lideri Tansu Çiller. Şimdi cumhuriyeti savunanlara karşı savaştan vazgeçtiğini söylemek istiyor’’ diye konuştu.

  DSP Grup Başkanvekili Ali Ilıksoy ise ‘‘Bu onların ruh halini ortaya koyuyor. Kendileri diğer partilerle ve halkla savaş içinde oldukları için, şimdi barıştan söz ediyorlar’’ dedi.

  Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz da, ‘‘Bölücü PKK lideri Apo'dan iki gün sonra Kutan'dan ateşkes çağrısı geldi. İki ayrı yerden gelen ateşkes çağrısının benzerliği çok garip. Savaş naraları atan bu zihniyetin sinsiliği bir kez daha kendi ağızlarından ortaya çıkmıştır’’ diye konuştu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı