Gündem Haberleri

GÜNDEM

  FP kapatma beklemiyor

  Hürriyet Haber
  13 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Aralık 2000 - 00:01


  FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, FP'nin kapatılmasını gerektirecek hiçbir hukuki delilin olmadığını savundu ve ''Kapatma kararı çıkarsa bizim için sürpriz olur'' dedi.

  Candan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Siyasi Partiler Yasası'nın 103/2. fıkrasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararını değerlendiren Candan, "Anayasa Mahkemesine sonsuz ve sorunsuz yetki verilmemeli" dedi.

  Anayasa'nın 68. Maddesi'nin 4. fıkrasının Cumhuriyet'in temel niteliklerini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü esas aldığını anımsatan Candan, FP'nin, temel ilkelere göre ve Anayasa'nın çizdiği yolda ilerlediğini kaydetti. Candan, şöyle konuştu:

  ''Şimdi tartışılan, odak olmayı belirlemedir. Anayasa Mahkemesi'ne sonsuz ve sorunsuz yetki verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. 4'lü Anayasa paketi Meclis gündeminde. Anayasa Mahkemesi iptal edilen kararın gerekçesini Resmi Gazete'de yayınlanma süreciyle, bu Anayasa değişikliği paketinin Meclis'teki sürecinin paralel gitmesini ümit ediyoruz. Bir karar verildiği zaman o karar kamu vicdanını rahatsız etmemelidir. Asker, sivil, medya, yargıyı menfi yönde etkilememeli ve daha dikkatli konuşma mecburiyetinde olmalıdır.''

  Candan, ''söz konusu yasanın iptalinin FP'nin kapatılmasını kolaylaştıracağı'' şeklindeki bir soru üzerine, bu görüşe katılmadıklarını dile getirdi. FP olarak, mevcut iddialar muvacehesinde FP'nin kapatılmasını gerektirecek hiçbir hukuki delilin bulunmadığını ifade eden Candan, ''Bu yanlış bir karar. Kapatma çıkarsa bizim için sürpriz olur'' dedi.

  FP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, FP'nin kapanması halinde ''yenilikçi ve gelenekçi kanadın farklı oluşumlara gideceği'' şeklindeki açıklamalarının sorulması üzerine de Candan, Gökçek'in ifade ettiği görüşlere katılmadığını söyledi. Candan, ''Gönül isterdi ki, belediye başkanı enerjisini belediye hizmetlerine harcasın. Gökçek'in dikkatli konuşması gerektiğine inanıyorum'' diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı