Gündem Haberleri

  FP: İrticacılar kavun gibi mi belirlenecek?

  Hürriyet Haber
  16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP, hükümetin TBMM'ye sevk ettiği irticayla mücadele yasa tasarılarına sert tepki gösterdi. FP Grup Başkanı Recai Kutan, bu tasarıları, ‘‘Terör kadar tehlikeli’’ bir davranış olarak niteledi.

  FP'nin dünkü Meclis Grup toplantısında konuşan Kutan, kurban derilerinin THK'ya bağışlanması uygulamasını da, ‘‘Stalin'in Rusyası, Hitler'in Almanyası uygulamaları’’ ve ‘‘deri terörü’’ olarak niteleyerek, ‘‘Vatandaş size beddua ediyor’’ dedi.

  Kutan, hükümeti, hayali bir irtica tehlikesine karşı mücadele başlatmakla da eleştirdi. Halkın, irticayı bir tehlike olarak görmediğini, ciddiye de almadığını savunan Kutan, irtica ve mürteci kavramlarının bir tanımının olmadığı gibi, yasalarda bunlar için öngörülmüş bir ceza da bulunmadığını savundu.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'in de son günlerde bu konuda kendileri gibi düşünüp, konuştuğunu vurgulayan Kutan, ‘‘Ama, sonra kalkıp tanımı bile yapılmamış bir irticayla mücadele amaçlı olduğu öne sürülen bir tasarının altına imza atabiliyor’’ dedi. Ardından, irticayla mücadele paketine sert eleştiriler yönelten Kutan, böyle bir paketin demokratik ülkelerde düşünülemeyeceğini bile savundu ve paketi ‘‘çağdışı’’ olarak niteledi. ‘‘Devlet, irticacıları kavun koklar gibi koklayarak mı tespit edecek? Asıl bölücülük bu’’ diyen Kutan, ‘‘Hükümet'in bir kulağı BÇG'de, bir kulağı medya patronlarında, fason çalışıyorlar’’ diye ekledi. Kutan ardından da, erken seçimi sağlayacak her türlü demokratik eylem ve adımın yanında olacaklarını da söyledi. Kutan'ın sözleri, FP milletvekillerinden büyük alkış aldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı