Gündem Haberleri

  FP, Erdoğan'ın başkan adayını beğenmedi

  Hürriyet Haber
  15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gizli liderlik mücadelelerine sahne olan Fazilet Partisi'nde, şimdi de İstanbul kavgası patlak verdi. İstanbul İl Başkanlığı'na yapılacak atama konusunda, FP yönetimi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında görüş ayrılığı çıktı. FP'yi karıştıran bu kriz, il başkanlığı için parti tabanında yapılan anketlerin sonucunda, Erdoğan'ın da destek verdiği mimar Kadir Topbaş'ın isminin öne çıkmasıyla başladı.

  FP, TOPBAŞ'A KARŞI

  Merhum Turgut Özal döneminde ANAP saflarında yer alan, ancak daha sonra kapatılan RP'ye geçerek bir süre ilçe başkanlığı yapan, ardından da geçtiğimiz yerel seçimlerde Bakırköy'den belediye başkan adayı olan Topbaş'ın il başkanlığına, FP yönetimi sıcak bakmıyor. FP yönetiminin, İstanbul'a daha ‘itaatkar’ bir isim aradığı söylentisi yayılırken, Erdoğan böyle bir atamaya karşı çıkıyor. Bu krizin çözülememesi nedeniyle, İstanbul'a yapılacak atama askıya alındı. Bu konuda, kapatılan RP'nin İl Başkanı Ali Yılmaz Örnek ile Ali İbiş'in adları da geçiyor. Ancak, eski il başkanlarının bu göreve yeniden getirilmeyeceği yönünde alınan ilke kararı uyarınca, Örnek'in şansının bulunmadığı belirtiliyor.

  ANKARA'DA DA KRİZ

  FP yönetimi, İstanbul'da patlak veren krizle uğraşırken, bu kez Ankara'da da sorun çıktı. Ankara İl Başkanlığı'na, FP Grup Başkanı Recai Kutan'ın dünürü ve kapatılan RP'nin İl Başkanı Zeki Çelik'le birlikte, ‘RP’nin gizli kasası'' olarak tanınan Beşir Darçın'ın iş ortağı Ahmet Ertok'un da aralarında bulunduğu çok sayıda aday talip oldu. FP yönetimi, bu gelişmeler üzerine İstanbul gibi Ankara'ya yapılacak atamayı da bir süre askıya almayı kararlaştırdı.

  URFA VE DİYARBAKIR DA SORUNLU

  İl başkanı ataması yapılan Şanlıurfa ile henüz atama yapılmayan Diyarbakır'da da, bu konuda yaşanan tartışmalar, FP yönetiminin başını ağrıtıyor. Şanlıurfa'da Belediye Başkanı Ahmet Bahçivan'ın karşı çıktığı Niyazi Yanmaz'ın il başkanlığına getirilmesi, küskünlüklere ve tekme tokat kavgalara neden olurken, Diyarbakır Belediye Başkanı Ahmet Bilgin'in de, kapatılan RP'nin il başkanı Emin Can'ın il başkanı yapılması isteği, krize yol açtı. Bilgin'in bu isteğine, ‘‘RP'nin devamı görüntüsü vermemek için eski il başkanları yeniden görevlendirilmeyecek’’ diyerek karşı çıkan FP yönetimi, yeni başkan atamak isteyince, Bilgin de FP'ye geçişini askıya aldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı