Gündem Haberleri

  FP değişikliğe yeter imza bulamadı

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi, Anayasa'nın 69, 86, 101 ve Geçici 15. madde ile ilgili hazırladığı değişiklik teklifi için gerekli olan 184 imzayı toplayamadı.

  FP, kendi teklifine TBMM Başkanlığı'na sunmak için gerekli 184 imzayı toplamanın zorluğu karşısında iktidar ortakları tarafından aynı yönde hazırlanan Anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri sırasında önerge verecek.

  FP'nin 69. madde ile ilgili vereceği önerge, siyasi partilerin ''odak olma'' ve ''kapatılan partinin devamı olması'' hususlarının kanunla düzenlenmesini içerecek.

  FP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, konuyla ilgili soru üzerine,Anayasa değişikliği teklifinin 184 imzayla TBMM Başkanlığı'na verilebildiğini anımsattı. Kendi partisine mensup milletvekili sayısının 103 olduğunu, başka partilerden de değişiklik için imza istemediklerini bildiren Hatiboğlu, şöyle konuştu:

  ''Bildiğiniz gibi Anayasa değişikliği 367 oyla mümkün olabiliyor. Bu da bize, iktidarın istemediği bir değişikliğin kabul edilmeyeceğini gösteriyor. FP olarak, Anayasa'nın 69. maddesi ile ilgili önerge vereceğiz. Vereceğimiz önergede TBMM Uzlaşma Komisyonu'nda kabul edilen metnin redakte edilmiş şekli olacak. İktidarın da bu önergemize destek olacağını ümit ediyoruz.''


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı