Gündem Haberleri

  FP’de deprem

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi yine karıştı... Erbakan'ın kendisine yakın 3 ismi parti yönetimine getirmesine kızan Genel Başkan Yardımcıları Abdullah Gül, Abdülkadir Aksu, Cemil Çiçek ve Ali Coşkun görevlerinden istifa etti. Nevzat Yalçıntaş'ın da bugün istifa etmesi bekleniyor.

  Yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın, kendisine yakın üç ismi parti yönetimine getirmesi, FP'de deprem etkisi yarattı. Genel Başkan Recai Kutan, Erbakan'ın isteği doğrultusunda, Teşkilat Başkanı İrfan Gündüz'ün yerine Lütfü Esengün'ü, Genel Sekreter Eyüp Sanay'ın yerine Turhan Alçelik'i, Aydın Menderes'in istifasıyla boşalan Genel Başkan Yardımcılığı’na da Veysel Candan'ı getirdi.

  Bu atamalar üzerine, yenilikçi kanadın önde gelen isimleri Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Ali Coşkun ve Abdülkadir Aksu ise Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinden istifa ettiler. Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş'ın da bugün istifa etmesi bekleniyor. Sonbahardaki büyük kongrede iktidar mücadelesine hazırlanan yenilikçi kanat, bu istifalarla parti yönetiminden tümüyle çekilirken, Erbakan ise FP'deki gücünü daha da perçinledi.

  Sanay ve Gündüz'ün, Erbakan'ın yakın kurmayı Oğuzhan Asiltürk'ün yürüttüğü bir operasyon sonucu GİK kararıyla görevden alınmaları, Gül, Çiçek, Coşkun, Aksu ve Yalçıntaş'ın da istifalarıyla, FP'nin 12 kişilik Başkanlık Divanı'nın yarıdan fazlası boşalmış oldu. Bu istifalar nedeniyle Başkanlık Divanı'nda boşalan diğer görevlere de önümüzdeki günlerde yine Erbakan'a yakın isimlerin getirileceği bildirildi.

  KUTAN, ‘GİTMEYİN’ DEDİ...

  Yenilikçi kanat, istifa ederken FP'deki bu operasyonu yürütüp gerçekleştiren Erbakan'ın yakın kurmayı Oğuzhan Asiltürk'ü hedef aldı. Yenilikçi kanat, Asiltürk'ü, ‘‘yönetimde bir görevi bulunmamasına karşın partiyi karıştırmakla’’ suçladı. Gül de istifasıyla ilgili, ‘‘Halkın beklentilerini karşılayacak yeni bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi gerekiyordu, Genel Başkan’a bu olanağı sağlamak istedim’’ dedi.

  Kutan'ın ise bu istifaları önlemek için büyük çaba harcayarak, ‘‘Etmeyin, eylemeyin, ne olur gitmeyin’’ dediği öğrenildi. ‘‘Bana dışarıdan müdahale olmayacağı garantisi verilmişti, ama sonra bu işler oluyor, bunu anlamıyorum’’ diyerek, örtülü bir biçimde özellikle Asiltürk'ü eleştiren Kutan'ın ‘‘Ne yapacağımı, bu işten nasıl kurtulacağımı bilmiyorum, bana yardım edin’’ diye dert yandığı da öğrenildi.

  Kutan'ın bu konuda Erbakan'ı da devreye soktuğu, bu hafta sonu yenilikçi kanat ile bir görüşme yapan Erbakan'ın istifa edilmemesini istediği, ancak yenilikçi kanat üyelerinin ise Başkanlık Divanı'na yapılan atamaları eleştirdikleri bildirildi.

  ATAMALAR USULSÜZ İDDİASI

  Gündüz ve Sanay'ın, Kutan'a verdikleri istifa dilekçelerinde, yerlerine yapılan atamaları ‘‘yasadışı’’ olarak niteledikleri kaydedildi. Gündüz ve Sanay'ın, yerlerine getirilen Esengün ve Alçelik'in daha önce GİK üyeliğine getiriliş biçimlerinin Siyasi Partiler Yasası'nın 14. maddesine aykırı olduğunu savundukları belirtildi. Gündüz ve Sanay'ın, Siyasi Partiler Yasası'na göre GİK üyelerinin sadece Kurucular Kurulu tarafından belirlenemeyeceğini, Kurucular Kurulu'nun, Meclis Grubu, GİK ve Disiplin Kurulu ile ortak karar alması gerektiğini vurguladıkları da bildirildi.

  Şaştı kaldı

  FP'deki gelişmelerden en fazla Genel Başkan Recai Kutan rahatsız oldu. Çevresine, ‘‘Ne yapacağımı şaşırdım’’ diyen Kutan, istifa etmemeleri için arkadaşlarına çok ısrar etti.

  Yine sarstı

  Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi ve Refah Partisi'ni kapattıran, FP hakkında da soruşturma açılmasına neden olan siyasi yasaklı Necmettin Erbakan, partiden elini ısrarla çekmiyor. Yine kapatılmaktan korkan partililerin tepkileri istifa etmeye kadar vardı.

  İstifa ettiler

  Siyasi yasaklı Necmettin Erbakan'ın partiye karışmasına ve kendisine yakın isimleri yönetime getirmesine kızan FP Genel Başkan Yardımcıları Abdullah Gül, Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun ve Cemil Çiçek görevlerinden istifa ettiler. Erbakan, konuştuğu Coşkun ve Çiçek'i istifadan vazgeçiremedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı