FP de artık AB’ye tam üyelikten yana

Hürriyet Haber
30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra kurulan Fazilet Partisi (FP), geleneksel Avrupa Birliği'ne (AB) karşı olma politikasını değiştirdi. FP, iktidara geldiği taktirde önce Gümrük Birliği'ni Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda daha verimli hale getirmeyi hedefliyor.

FP'ye göre, pazarlık gücünü artıran Türkiye'nin, menfaatleri açısından Avrupa Birliği'ne tam üye olması gerekiyor. Fakat bunun bir şartı var. O da ‘‘Demokratik Devlet, Demokratik Toplum ve Demokratik Siyaset’’ modelini uygulayan Türkiye'nin, hukukun üstünlüğü ve özgürlükler alanında düzenlemeler yaparak, AB karşısında pazarlık gücünü artırması.

YA GÜMRÜK BİRLİĞİ?

Rekabet gücü yüksek Türkiye hedefini seçen FP, dış ticarette yüzde 50 payı olan AB'ne üyelik hakkından vazgeçmiyor. FP, Gümrük Birliği ile ilgili olarak da şu görüşü savunuyor:

‘‘GB zaten Türkiye için yeni bir uygulama değildir. 1973 yılında imzalanan Katma Protokol ile gümrükler 22 yıl kademeli bir şekilde indirilerek sıfırlandığı anda Avrupa Birliği'ne üyelik gerçekleşecekti. Ama, AB'ne üye olmadan siyasi karar organında yer almadan zaten var olan AB ile aramızda GB yokmuş gibi bir protokol Türkiye'yi teslimiyetçi bir konuma getirmiştir. Öncelikle tercihimiz GB'ni sürdürmektir. Ancak, imzalanan GB anlaşmasının her türlü siyasi ipotekten uzak ve karşılıklı çıkarlar çerçevesinde gözden geçirilmesine inanıyoruz’’

DEVLET KÜÇÜLMELİ

FP'nin programında, enflasyonla mücadele için kamu borçlanmasının azaltılmasını ve faizlerin düşürülmesini zorunlu görüyor. FP, programında ‘‘Devletin ekonomiden çekilmesini savunmak bir tarafa, derhal uygulamasına başlanacaktır’’ deniliyor. Sosyal güvenlik açığının kapatılması için emeklilik yaşını yükseltmeyi hedefleyen FP, maliye politikasını ise şöyle özetliyor:

‘‘Faizleri aşağı çekmek için, kamu borçlanma ihtiyacı azıltılacak. Bankalar karşısında pazarlık gücü olmayan hükümetlerin kurum ve kuruluşlar arası nakit yönetimi uyumu sağlanarak pazarlık gücü artırılacak. Ekonomi yüksek faiz ve döviz kıskacından kurtarılarak, sıcak para politikasına son verilecektir. Kamu yönetiminde, kamu kuruluşları fonksiyonlarına göre özerk bütçeli hale getirilerek borçlanma ihtiyacı azaltılacak. Mali piyasalar ve bankacılık yasası günümüze uygun olarak yasallaştırılarak 'Mali Sektör Kurulu' altında her türlü siyasi baskıdan uzak olması için özerkleştirilecektir.’’

VERGİ İNDİRİMİ

FP'nin ekonomik programındaki hedeflerinden biri de ekonomiyi ‘‘hamiline yazılı olmaktan çıkararak nama yazılı’’ hale getirmek. Bu nedenle vergi oranları düşürülerek, vergi ödenebilir hale getirilecek. Vergi kaçağı önlenecek. Vergisini erken ödeyene uygulanan temerrüt cezası oranı ile iskonto yapılarak indirim uygulanacak. Vergi numarası alan herkes her türlü gelirinden her türlü giderini indirerek kayıt dışılık engellenecek.

REFAH PAYI

Sayısı 15 milyonu bulan dar ve sabit gelirlilerin ekonomik durumunun düzeltilmesi için kalkınma oranında ‘‘Refah Payı’’ verilecek. Serbest piyasa ekonomisi ise tüketici denetimi ile işleyecek ve tekelleşme, kartelleşme önlenecek. FP'nin programında, rekabet gücü yüksek bir Türkiye için KOBİ'lerin halka açılmasının teşvik edilmesi de var.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı