Fox News bu kez İngilizler’i kızdırdı

Birce BORA / LONDRA
12.01.2015 - 12:36 | Son Güncelleme:

ABD’nin önde gelen haber kanallarından Fox News’ün terör uzmanı Steve Emerson, Paris’te geçen hafta Charlie Hebdo mizah dergisine karşı düzenlene terör saldırıları ile ilgili bir tartışmada “İngiltere’nin Birmingham şehrinde sadece Müslümanlar’ın yaşadığını ve Müslüman olmayanların şehre giremediğini” iddia ederek büyük tepki topladı.

Emerson ayrıca ülkenin başkenti Londra’nın bazı bölgelerinde İslami polisin devriye gezdiğini ve “İslama uygun giyinmeyen kişileri ciddi bir şekilde yaraladığını” da iddia etti.

Daha önce de sağ eğilimli Fox News televizyon kanalında yaptığı konuşmalarda hatalı bilgiler verdiği için şiddetle eleştirilen Emerson’ın İngiltere ile ilgili sözleri sosyal medyada büyük bir fırtına yarattı.

Birmingham’ın %22’sinin Müslüman, %47’sinin ise Hristiyan olduğunu hatırlatan binlerce kişi Twitter’da #FoxNewsFacts yani Fox News gerçekleri isimli bir hashtag başlattı.

Twitter’da “Nottingham’ın sadece taramasalatadan oluştuğu” , “Cornwall’ın duvarlarının Mısır’dan yapıldığı” ve “Edinburgh’da kilt giymeyen erkeklerin tutuklandığı” gibi bir çok absürt ve yanlış bilgi paylaşan İngilizler Emerson’dan hatasını düzeltmesini istedi.

Emerson daha sonra yayınladığı özürde “Büyük bir hata yaptığını ve Birmingham’ın çok güzel bir şehir olduğunu” belirtti ve şehrin çocuk hastanesine bağış yapmayı planladığını söyledi.

Ancak İngiliz basını Emerson’ın özrünü yeterli bulmadı ve anti-terör uzmanının “teröristlerle bir tuttuğu” Birmingham’da yaşayan Müslümanlar’dan doğrudan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

234 bin Müslüman’ın yaşadığı Birmingham İngiltere’de Müslüman nüfusun en geniş olduğu 9. bölge. Londra’nın 5 semtinde ve Slough, Luton, Bradford ve Blackburn gibi şehirlerde Müslümanlar’ın toplam nüfus içindeki oranı Birmingham’dan daha yüksek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı