« Hürriyet.com.tr

Four Seasons'a övgü

Hürriyet Haber
X

Dekorasyon ve iç mimari alanında dünyanın en prestijli dergileri arasında gösterilen Architectural Digest, İstanbul'daki Four Seasons Hotel'e tam 10 sayfa ayırdı. Dergi, Four Seasons'ı ‘‘kalite ve yüksek standartlarıyla tarihin buluştuğu nokta’’ sözleriyle tanıttı.

Her sayısında ünlü mimar ve dekoratörlerin tasarladığı mekanları okuyucularına tanıtan dergi, Four Seasons'ın iç mimarı olan Sinan Kafadar'la yapılan bir röportajın yanı sıra otelin bulunduğu Sultanahmet ve çevresi ile eskiden cezaevi olan otel binasının özellikleri hakkında bilgilere de sayfalarında yer verdi.

İç mimar Sinan Kafadar, dergiye otelin dekorasyonu sırasında binanın orijinal yapısını bozmamak için tüm detaylara dikkat edildiğini ve klasik ve neoklasik Türk mimarisini buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Sinan Kafadar, pek çok ünlü ismin hapis yattığı binanın duvarlarını boyarken de, Osmanlı ustalarının kullandıkları özel bir yöntemi uyguladıklarını belirtti.

Müşteri değil misafir

Four Seasons Hotel İstanbul ekibi, otele gelen herkesi misafir olarak tanımlıyor. Otelde çalışanlar konukların adlarını öğrenerek, onlara isimleriyle hitap etmek zorunda.

Lüks restoran yemeklerinden hoşlanmayan müşterilere, yemeye alışık oldukları ev yemekleri özel olarak hazırlanıyor.

Otelde erken giriş yapacak veya geç ayrılacak olan müşteriler için özel dinlenme salonu da var.

Otelde kalan işitme engelli veya ağır işiten kişiler için, odada telefona bağlanan minik bir kompakt bilgisayar ve daktilo şeklinde bir klavye bulunuyor. Bu ekipmenla, mesaj almak veya göndermek mümkün oluyor.

Cezaevinden lüks otele

Four Seasons Hotel'in binası, İstanbul'da dönemine göre en çağdaş hapishane binasıydı. ‘‘Dersaadet Cinayet Tevkifhanesi 1337’’ şeklindeki kitabede belirliten tarihe göre 1918/1919 yılında yapıldığı biliniyor. Binanın mimarı kesin olarak bilinmemekle birlikte Mimar Kemaleddin Bey veya Mimar Vedat Tek'in yaptıkları sanılıyor. Uygulanan yenilenme projesiyle gelecek kuşaklara aktarılması planlanan bina, Sultanahmet Turizm AŞ'ye 49 yıllığına kiralandı ve 65 odalı lüks bir otel oldu.

Kaynak:

GezginGezgin
Rusya'da taksiye binerken bilinmesi gerekenler
GezginGezgin
Pablo Escobar’ın memleketinde çılgın bir Türk!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en zor geçidi: Jianmen
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medyada en popüler 7 yurt dışı tatil noktası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Seyahatte farklı bir trend: Gönüllü Çalışma
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!