Gündem Haberleri

  Fotoğraflı borçlu teşhiri

  Kerem PULGAT / KONYA, DHA
  30.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Konya'daki Cem Fotoğraf Stüdyosu sahibi Mehmet Erçevik'in, fotoğraf çektirip almayan müşterilerinin fotoğraflarını dükkanının vitrinine asarak teşhir etmesi, kente tartışmalara yol açtı.

  Erçevik bu yöntemle alacaklarının yüzde 80'inin tahsil ettiğini söylerken, İnsan Hakları Derneği uygulamayı, ‘‘Kişilik haklarına saldırı ve ahlaksızlık’’ olarak yorumladı. Konya Fotoğrafçılar Odası ise ‘‘Teşhir edilmek istemeyen parasını öder’’ dedi.

  Mehmet Erçevik, Afra Alışveriş Merkezi'ndeki işyerinin vitrinine ‘‘Bu fotoğraflar sahibini bekliyor’’ yazısıyla fotoğrafları astı. Erçevik, bu uygulamayı fotoğraf çektirdikten sonra almayanları teşhir amacıyla yaptığını belirterek, ‘‘Nasıl ki vergisini ödemeyen 'vergi yüzsüzü' diye teşhir ediliyor, ben de 'fotoğraf yüzsüzleri'ni teşhir ediyorum’’ dedi.

  BU YOLLA ÇOĞU ÖDEDİ

  Alınmayan fotoğraflar nedeniyle milyarlık zarara uğradığını iddia eden Erçevik şunları söyledi:

  ‘‘Başka çarem kalmamıştı. Uygulamaya başladığım günden beri alacaklarımın yüzde 80'ini topladım. Fotoğrafının vitrinden inmesini isteyen borçlu müşterilerin büyük bölümü ödeme yaptı. Biz de böylelikle zararımızı büyük oranda kapattık.’’

  Oda’dan destek

  Uygulamaya
  destek verdiklerini belirten Konya Fotoğrafçılar Odası, fotoğrafçıların alınmayan fotoğraflardan büyük zarar gördüğünü söyledi. Oda Başkanı Ali Demir, ‘‘Esnafımız haklı. Müşteriler fotoğraflarının teşhir olmasını istemiyorlarsa parasını verip vitrinden indirsinler. Kimsenin esnafı suçlamaya hakkı yok’’ dedi.

  İHD'den tepki

  Devletin vergi yüzsüzlerini bile belirli yasalar çerçevesinde teşhir ettiğini vurgulayan İnsan Hakları Derneği Konya Şubesi Başkanı Avukat Orhan Özer ise ‘‘Rızası dışında fotoğraflarının teşhir edilmesi kişilik haklarına saldırıdır. Fotoğraf yüzsüzleri şeklindeki ifade ise ahlaki açıdan aşağılayıcı bir anlam taşır’’ dedi.

  Hukukçular bölündü

  Teşhir tartışması hukukcuları da ikiye böldü. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Sipahi, fotoğrafları teşhir edilen kişilerin işyeri sahibi hakkında maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı olduğunu söyledi. Bazı avukatlar ise ceza kanununda ilgili herhangi bir hükmün olmadığını ve esnafın teşhir hakkı olduğunu savundu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı