Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fotoğrafın anlattığı

Seçkin TÜRESAY

Feçen haftanın gazete ve televizyonlarda en çok söz edilen olayı, İstanbul'da yağmurla gelen çileydi.On milyonu aşkın insanı barındıran bu dünya kentinde yaşananlar, ‘‘Megaköy’’ yakıştırmasını adeta doğruluyordu.

Yedi kişinin ölümüne, elektriklerin kesilmesine, telefonların susmasına, TV yayınlarının aksamasına, kanalizasyonların taşmasına, trafiğin felç olmasına neden olan perişanlık için birçok şey yazıldı, söylendi.

Ama iki fotoğraf, bütün bunların özeti olarak hatırlanacak, bu çağdaki şehircilik ayıbının belgesi olarak kalacak.

Hatırlayacaksınız, çarşamba günü yayınlanan Hürriyet'in birinci sayfasındaki bu fotoğraflardan biri bir otomobilin nasıl yutulduğunu, diğeri oyulmuş bir caddedeki küçük gölü gösteriyordu.

Bu fotoğraflar, milyarlar harcanarak yenilendiği iddia edilen, sık sık kazılarak köstebek yuvalarına dönen İstanbul caddelerinin, sokaklarının gerçek yüzünü gözler önüne seriyor, altyapısızlığın simgesi oluyordu.

Gelmiş geçmiş tüm yetkililerin sorumluluğunun ya da sorumsuzluğunun resmiydi o fotoğraflar.

Hürriyet İstanbul istihbarat servisi hafta boyunca fedakârca çalışarak İstanbul'da yaşayanların çilesine ortak olan haber ve fotoğrafları sayfalara yansıttı.

Şimdi gözler yetkililerde. Başka yağmurlara teslim olmamak için gereken çalışmaları başlattıklarını göstermeleri, İstanbulluları buna inandırmalarını bekliyoruz.

BİR ANNENİN DRAMI

Pazar günkü birinci sayfamızda yayınlanan hazin öykü, bebeği kocası tarafından satılan bir annenin dramını sergiliyor.

Ankara'nın Yenice Köyü'nde başlayan, İsviçre'ye, oradan da İtalya'ya uzanan bir insanlık dramının öyküsü.

Yirmi yıllık bir arayışın sonunda oğlunun izini bulan anne Hürriyet'ten yardım isteyince, hazin buluşma gerçekleşti.

İsmail Tipi ve Erol Özseven bu göz yaşartan buluşmayı ve öncesindeki yirmi yıllık dramatik öyküyü yazdılar.

İlgiyle okuduğunuzu sanıyor, arkadaşlarımızın bu başarılı çalışmalarını kutluyoruz.

MUHABİRİMİZ FRANSIZ TV'SİNDE

‘‘Avrupa ve Amerika'da yankı uyandıran fotoğrafları çeken genç gazeteciyi Fransa'ya tanıtmak istedik.’’

Bu sözler, Fransız FR 3 kanalının sanat programları sorumlusu Andre Casabianca'ya ait. Sözünü ettiği genç gazeteci de Hürriyet Haber Ajansı İzmir bürosundan Cesur Sert.

Yaz tatillerini Ege kıyılarında geçiren dünyaca ünlü aktör Dustin Hoffman ve İngiliz şarkıcı Sting'i adım adım izleyip ilginç fotoğraflarını çeken Hürriyet Haber Ajansı Muhabiri Cesur Sert'i Fransız FR 3 kanalı konuk etti, kendisinden övgüyle bahsetti.

Çalışmaları yurtdışında da dikkat çeken genç arkadaşımızı bir kez daha kutluyoruz.

Mutlu haftalar dileğiyle.

X