Gündem Haberleri

  "Fotoğraf ve sinema ödülleri" dağıtıldı

  Hürriyet Haber
  01.12.2009 - 13:48 | Son Güncelleme:

  İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) “Fotoğraf ve Sinema Ödülleri”nin sahipleri belli oldu. İFSAK'ın verdiği fotoğraf ödülünün sahibi Santralİstanbul olurken, sinema ödülü Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alan Film Merkezi'nin oldu.

  İFSAK'tan yapılan yazılı açıklamada, 2009 yılında galerisinde açılan sergilerle meraklılarını birçok farklı fotoğrafla buluşturan Santralistanbul'un, İFSAK'ın fotoğraf ödülünü almaya hak kazandığı, sinema ödülünün ise Türkiye'deki sinema dünyasının teorik gelişmesine yaptığı katkılar nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alan Film Merkezi'ne verildiği belirtildi.

  Osmanlı Devleti'nin kent ölçekli ilk santrali olan ve 1983 yılında elektrik üretimine son veren Silahtarağa Elektrik Santrali'nin kültür sanat ortamına dönüştürülmesini sağlayan Santralistanbul projesinin, 2007 yılından bu yana kentin kültür sanat yaşamına canlılık getirdiği ifade edilen açıklamada, Santralistanbul'un eleştirel ve disiplinler arası nitelikte uluslararası bir platform niteliği taşıdığı kaydedildi.

  Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alan Film Merkezi'nin ise gerçekleştirilen film gösterimleri, çıkarılan yayınlar, yapılan söyleşiler, Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Türk sinema tarihinin hafızasını kayıtlara geçirmek nedeniyle hazırlanan Görsel Hafıza Projesi, Hisar Kısa Film Seçkisi, kısa filmlerini gerçekleştirmek isteyenlere yapılan ekipman desteği, Sinefil kitapçığı ve Sinema Söyleşileri Yıllığı gibi faaliyetleri nedeniyle ödülü almaya hak kazandığı bildirildi.

  Ödüller, 5 Aralık 2009 Cumartesi akşamı İTÜ Vakfı Maçka Arı Kovanı Restoranı'ndan gerçekleştirilecek olan İFSAK Geleneksel Yemeği'nde sahiplerine verilecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı