ESKİŞEHİR HABERLERİ

Fotoğraf Müzesi'nde Dış Basında Cumhuriyet Sergisi

DHA
27.10.2017 - 16:53Son Güncelleme :
DHA


ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR Odunpazarı Belediyesi tarafından Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi'nde 'Dış Basında Cumhuriyet'in 21'inci Yılı ve Avrupa' isimli fotoğraf sergisi açıldı.
Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesinde gerçekleştirilen sergiye, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, 24. Dönem Milletvekili İlhan Demiröz, ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Medine Sivri, Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan, Bursa Gemlik'ten Gelen Çarşamba grubu arkadaşları ile davetliler katıldı.
Fransız Vanguard adlı dergide Türkiye üzerine yer alan makalelerin ve fotoğrafların yer aldığı sergi ile Avrupa'nın Türkiye'ye bakışı yer aldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt sergide yaptığı konuşmasında, "1944 yılında 20 yıllık taze Cumhuriyetin Avrupa'da nasıl göründüğüne bakmak lazım. Avrupa savaşla uğraşırken, Türkiye aydınlanmanın ateşini yakmıştır. Türkiye ekonomisini belli bir nokrayagetirmiş 20 yılda. Biz şuanda 2017 yılında bunun farkında değiliz. Zannediyoruz ki 'ey Avrupa' diyecek pozisyonda olalım. O nedenle bu farkındalığı ve ayrımı göstermemiz lazım. Ülkemizin geçirdiği aşamaları bilerek ve bildirerek 2017'de politika yapmalıyız. Maalesef böyle değil şuanda. Bir tarafta savaş olurken, diğer tarafta 'yurtta barış, dünyada barış' diyen sistemin hangi aşamaya geldiğini bu sergide göreceğiz" dedi.
Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan da "Fotoğraf sanatı geçmişten geleceğe uzanan en önemli köprüdür. Geçmişi bilmeyen insan toplulukları, ne gününü yaşayabilir, ne de geleceğini planlayabilir. Türkiye'nin içinde Türkiye'nin insanları bizleri izledi. Bu konularda konuşmalar, konferanslar, eğitimler verildi. Bizim elimizde ki arşiv ise çok büyük bir ihtiyaçtır, dışarıdan insanlar Türkiye'nin oluşumuna nasıl bakıyorlar? Türkiye'yi kuran insanlara nasıl bakıyorlar? Bunları halkımıza, üniversite kenti olan şehrimizde ki insanlara bu tür etkinliklerle anlatılması gerekiyor" diye konuştu.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Dil Karşılaştırmaları Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Medine Sivri'nin de Fransızca olan dergi makalelerini Türkçeye çevirdiğini belirten Tanaçan serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Prof. Dr. Medine Sivri ise yaptığı konuşmasında, "Karınca kararınca çorbada bizimde bir tuzumuz oldu ise ne mutlu bana. Atatürk'e ve onun eserlerine sahip çıkmak bizim birincil vazifemiz. Onun için gönüllü olarak çalışmaya her zaman hazırım. Osman Bey arşivleri biriktirerek Atatürk'ün mirasına çok güzel bir şekilde sahip çıkmış. Geçmişle gelecek arasında yaşananları gelecek kuşaklara aktarabilmek, güzellikleri fark ettirebilmek ve geleceği planlamak bu tür müzeler ile olacaktır. Bu nedenle müzeciliği, arşivciliği ve fotoğraf sanatını önemsiyorum" dedi.
Konuşmaların ardından,  ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Medine Sivri ve Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan'a plaket takdim edildi. Plaket törenin ardından konuklar sergiyi gezdi. 
-
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fotoğraf Müzesi'nde Dış Basında Cumhuriyet Sergisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Mayıs 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:46
 • Guneş
  05:32
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:17
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı