DİYARBAKIR HABERLERİ

Fotoğraf Günleri Sona Erdi

IHA
19.10.2015 - 12:34Son Güncelleme : 19.10.2015 - 12:35

DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE DİFAK TARAFINDAN "SINIR" TEMASIYLA DÜZENLENEN 3. ULUSLARARASI DİYARBAKIR FOTOĞRAF GÜNLERİ, GÖSTERİ VE SÖYLEŞİLERLE SONA ERDİ. ÜÇ GÜN SÜREN ETKİNLİKLERE FOTOĞRAF SANATÇILARI VE FOTOĞRAF GÖNÜLLÜLERİ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ.

IHA

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve DİFAK tarafından "sınır" temasıyla düzenlenen 3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri, gösteri ve söyleşilerle sona erdi. Üç gün süren etkinliklere fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf gönüllüleri yoğun ilgi gösterdi.
Diyarbakır üçüncü kez Fotoğraf Günleri’ne ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi ve DİFAK tarafından "sınır" temasıyla gerçekleştirilen etkinlik, yurtiçi ve yurtdışından gelen fotoğraf sanatçılarının atölye çalışması, sergiler, panel, gösteri ve söyleşilerle tamamlandı. Etkinliğin son gününde Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda Bnar Sardar, Aram Karim, Savaş Boyraz, Anush Babajanian, Stanley Grey’in gösteri ve söyleşileri gerçekleştirildi.
Sardar yaptığı sunumda, sergide yer alan fotoğraflarının öyküsünü anlattı. Sardar, “Aynı çatı altında iki inanç” konulu fotoğraf çalışmasında Kerkük’ten gelen Hristiyan bir aile ile Felluce’den Sünni bir ailenin ortak yaşadıkları yaşam alanını nasıl belgelediğini aktardı.
Kadınların farklı yaşam tarzlarını fotoğraflayan Ermeni Sanatçı Anush Babajanian da, “İçeride” adlı çalışmasında yer alan kadınların hikayelerini anlattı. Proje sırasında ve sonrasında kadınların kendilerini ifade biçimlerinden çok etkilendiğini belirten Babajanian, “Çalışmayı yaparken etrafımdaki diğer kadınları ve ilişkileri sorgulayınca üzerlerindeki yoğun baskı ve kalın duvarları daha iyi görmeye başladım” dedi.
“YAŞANANLARI GELECEK NESİLLERE AKTARIRIZ”
25 yıl boyunca dünya çapında yaşanan çatışma, vahşet ve insani felaketleri belgeleyen Amerikalı fotoğrafçı Stanley Greene de yaptığı sunumda, dinleyicileri hayatından ve yaşadıklarından kesitlerle muhteşem bir yolculuğa çıkardı. Çalışmaları pek çok ödüle layık görülen ve fotoğrafları dünyanın en karanlık çatışmalarına ışık tutan sanatçı, birçok savaş bölgesinde yaptığı uzun süreli çalışmaları fotoğraflarla anlattı. Greene, “Bizler gazeteciler olarak cesur olmak durumdayız. İnsanlar geçmişte ne olduğunu anlamak ister. İnsanlık adına geçmişte ne hatalar yapıldığını görmek ister. Gazetecilik, fotoğraf gibi sosyal mesleklerde iki özellik dikkat çeker. Sürekli insanlığı hatırlamak ve cesaretli olmak gerekir. Biz yaşananları fotoğraf ile gelecek nesillere aktarırız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Fotoğraf Günleri Sona Erdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fotoğraf Günleri Sona Erdi haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı