« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1'in ceza sistemi değişikliğe hazır

Formula 1'deki ceza sistemini bir süredir tartışan FIA, sistemde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FIA hakemlerinden Derek Warwick, Paris'te düzenlenen hakem birliği toplantısında mevcut kuralların geçerliliğinin tartışıldığını ve bu görüşmeler sonrası yakın zamanda bir takım kural değişikliklerinin gelebileceğini söyledi.

turkiyef1.com'un haberine göre; Salı gecesi Williams fabrikasındaki FOTA Fans Forum'da bir açıklama yapan Warwick, "Benim ve Charlie Whiting'in başkanlık ettiğimiz bir toplantı gerçekleştirdik ve burada ortaya gerçekten çok iyi fikirler atıldı." dedi.

"Bir değişiklik olur mu, olmaz mı bilemiyorum. Tamamen yeni bir süreç. Charlie gidip önerileri analiz edecek. Belki birkaç ay, belki de bir yıl sonra değişiklikler yapıldığını görebiliriz. Hata ve cezalandırılacak davranışlaın bir kodu var ancak ben hepsinin kusursuz olduğunu düşünmüyorum. Örneğin pitten geçme cezası bazı durumlarda çok ağır, bazen ise çok hafif olabiliyor. Hala cezalarda yorum için çok alan var. Hakemlerden gerçekten oldukça ilgi çekici fikirler geldi. Charlie bir takvim oluşturup Jean'a (Todt) verecek fakat belki önümüzdeki sene açıklanabilir. Bilemiyorum. Daha önce böyle toplantılar yapmamıştık."

Tartışılan kural fikirleriyle ilgili ipucu vermeyen Warwick öte yandan pitten geçme cezalarında kaybedilen zamanın piste göre değişmesine değinerek şu açıklamaları yaptı;

"Örneğin, Kanada'da yaklaşık 15s kaybedilen bir pitten geçiş cezası ile Abu Dhabi aynı mı? Elbette bunlar ortalama hesaplar fakat sanıyorum biz hep değişiklik arıyoruz. Bu sezona baktığımda bazı cezaların çok ağır bazılarının da hafif olduğunu düşünüyorum. Bir adım geriden baktığımda bazı kararlarla aynı fikirde değilim fakat hakemin sahip olduğu gerekçelere de sahip değilim elbette. Bence Schumacher 2010 Macaristan'da Rubens Barichello'ya yaptığı hareketten dolayı ceza almalıydı. Fakat hakemlerin oyu bu yönde olmadı. Ancak bunu söylerken elimizde bütün gerekçeler yok. Hepsi hakem odasında. Tüm kamera açıları ve veriler doğru bir karar vermeleri için mevcut."


Bunları da Beğenebilirsiniz