« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1'de sona doğru

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Japonya'da bulunan 5 bin 807 metre uzunluğundaki Suzuka Uluslararası Yarış Pisti'nde 53 tur üzerinden düzenlenecek yarışta pilotlar toplam 307.573 kilometrelik yarışı ilk sırada tamamlamaya çalışacaklar.

Suzuka Pisti'nde tur rekorunu, Ferrari'nin Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello, geçen yıl yaptığı 1.32.730'luk derecesiyle elinde bulunduruyor.

Brezilya Grand Prix'sinde aldığı 6 puanla bu sezon şampiyonluğunu ilan eden Fernando Alonso, aynı zamanda Formula 1 tarihinin de en genç şampiyon pilotu olmuştu.
  
FERRARİ, SUZUKA'DA SON 5 YILDIR GALİP
  
İtalyan Ferrari takımı, Japonya'da düzenlenen son 5 yarışı kazanmayı başarırken, bu sezon sevenlerini hayal kırıklığına uğratarak, 6 aracın yarıştığı ABD Grand Prix'si hariç hiç bir yarışta damalı bayrağı ilk gören olamadı.

Renault'un şampiyon pilotu Fernando Alonso 6 yarış kazanırken, onu geçen yarışa kadar zorlayan Kimi Raikkonen de aynı başarıya imza attı. Öte yandan markalar klasmanında ise McLaren Mercedes ile Renault'un mücadelesi nefesleri kesiyor. Son iki yarışa girilirken iki takım arasında sadece 2 puan var ve McLaren Mercedes Japonya'da şampiyonluğunu ilan edebilir.
  
TÜM ZAMANLARIN LİDERİ DE FERRARİ
  
56 yıldır düzenlenen Formula 1 yarışlarının içinde olan tek takım unvanının sahibi Ferrari, şimdiye dek 183 kez yarış kazanırken, McLaren 147, Williams 113, Renault ise 24 yarışta damalı bayrağı ilk gören takım oldu.
    Formula 1'de 84 yarış kazanarak tüm rekorları altüst eden Schumacher, “pole pozisyonu” kazanmada da 64 kezle, 65 “pole pozisyonu” olan Brezilyalı Ayrton Senna'nın gerisinde bulunuyor.

Geçen yılın şampiyonu ve tüm zamanların rekortmen pilotu Alman Michael Schumacher, Suzuka Pisti'ndeki yarışlarda 6 kez ilk sırayı almayı başarırken, bunun 5'ini Ferrari takımı, 1'ini ise Benetton takımıyla 1995 yılında elde etti.
  
PİSTTEKİ TEK JAPON TAKUMA SATO

  
BAR Honda'nın pilotu Takuma Sato pistlerde mücadele eden tek Japon pilot unvanını korurken, Alman Schumacher ve takım arkadaşı Brezilyalı Barrichello bu pistte yarış kazanan iki pilot olarak dikkat çekiyorlar.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz