Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1'de şike iddiası

Dün gerçekleştirilen İtalya Grand Prix'sini Mercedes takımından Lewis Hamilton kazanırken yarışın 29. turunda Hamilton'un takım arkadaşı Nico Rosberg'in yaptığı bir hamle şike tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 13. yarışı İtalya Grand Prix'sini Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton kazanırken, söz konusu galibiyet beraberinde büyük bir tartışmayı da getirdi...

Yarışa "Pole pozisyonu"ndan başlayan Britanyalı pilot, söz konusu yarışın ilerleyen turlarında rakipleri ve takım arkadaşı Nico Rosberg tarafından geçildi ve dördüncü sıraya kadar geriledi. Olanlar bu noktadan sonra oldu...

İtalya'nın Monza kentiyle aynı adı taşıyan 5 bin 793 metrelik pistte 53 tur üzerinden koşulan yarışın 29. turunda Alman pilot Nico Rosberg'in yaptığı bir hamle, komplo teoristleri tarafından Formula 1'de Mercedes takımı tarafından şike yapıldığı şeklinde yorumlandı.


Formula 1de şike iddiası

YALANLAMA GECİKMEDİ!
29. turda virajı kaçıran ve neredeyse eş değer bir zaman kaybına yol açacak olan engelli parkura yanlışlıkla giren Nico Rosberg'in bu hamlesi, Lewis Hamilton'ın birinci sıraya yerleşmesi için kasten yapılmış şaibeli bir hareket olarak geniş yankı buldu.

Bahsi geçen iddia Alman pilotun padok takımı tarafından ivedilikle yalanlanırken, Nico Rosberg'in kendisi de söz konusu iddialar hakkında konuştu ve "Eğer takım kararı olarak bana böyle bir şey iletilseydi zaten yapardım ancak padok takımımın benden sıralamamı değiştirmemi talep etmesi için ortada bir sebep yoktu" dedi.

Daha önce Spa pistinde yaşan olaydan örnek veren Nico Rosberg, "Bu tarz bir konu ile ilgili olarak insanların aklına Spa gelebilir ancak orada yaptığım bir hataydı ve onun için zaten özür diledim" şeklinde konuştu.


Formula 1de şike iddiası

EFSANE İSİM 'ŞİKE' DEDİ!
Nico Rosberg ile Lewis Hamilton arasında yaşanan olay hakkında en iddialı açıklama ise 3 Dünya Şampiyonluğu bulunan efsane pilotlardan birisi olan Sir lakaplı Jackie Stewart'dan geldi. Jackie Stewart, "Nico Rosberg en azından virajı almak için çaba gösterebilirdi ancak buna bile zahmet etmedi" dedi.


PEKİ BU YAŞANAN NORMAL Mİ?
İtalya Grand Prix'inde Nico Rosberg ile Lewis Hamilton arasında yaşanan söz konusu olay, spor kamuyounda çok ciddi şekilde gündemi meşgul etmesine rağmen yaşanan olay aslında o kadar absürd değil...

Formula 1'de yer alan takımlar, zaman zaman gerek taktiksel, gerekse araçların fiziksel durumu, gerekse de pilotların klasman sıralamalarını değerlendirerek ve bahsi geçen değişkenleri göz önünde bulundurarak takım arkadaşlarının birbirini geçmesine ve sıralamanın değişmesin izin veriyoarlar. Hatta zaman zaman takımlar, pilotlarına birbirlerine yol vermeleri yönünde komutlar dahi veriyorlar....


YİNE BU İKİLİ GÜNDEME GELMİŞTİ!
Sezonun altıncı yarışı olan Monaco'da Rosberg'in damalı bayrağı ilk sırada görerek takım arkadaşı Hamilton'dan zirve koltuğunu devralması ikili arasında giderek kızışan şampiyonluk çekişmesini kızıştırmış ve tartışmalara yol açmıştı. Nico Rosberg, Hamilton'ın 4 yarış üst üste kazanma serisini Monaco'da bozarak şampiyona liderliğine yükselmişti.


Formula 1de şike iddiası

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Hamilton, çıkıştan sonra 4. sıraya kadar gerilemişti.


TARİHİ ÖRNEKLERLE DOLU!
Sezon başında Ferrari ile 8 yıllık birlikteliğine son vererek Venezuelalı Pastor Maldonado'nun yerine geçen ve Williams ekibi ile anlaşan Felipe Massa, Malezya Grand Prix'sine damga vurmuştu.

Yarış devam ederken McLaren pilotu Jenson Button tarafından geçilerek 7. sıraya gerileyen Brezilyalı pilot, araç durumu ve yakıt bakımından rekabete daha müsait olan takım arkadaşı Bottas'ın kendisini geçmesine izin vermemişti.

Pilotlar klasmanında üst sıraları hedefleyen 32 yaşındaki pilot, 6. sırayı Jenson Button'a kaptırmasının ardından takım emirlerine karşı geldi ve 7.'liği de kaybederek 8. sıraya gerilememek için takım arkadaşı Bottas'a yol vermemişti. Felipe Massa'nın yeni katıldığı takımda böyle bir hamlede bulunması yarışa damgasını vururken, deneyimli pilot yarışı 7. sırada noktaladı.


YİNE BİR MALEZYA GRAND PRİX'Sİ!
Geçtimiz sezon yine Malezya Grand Prix'sinde yarışın sonlarına doğru ilk iki sırayı paylaşan Mark Webber ve Sebastian Vettel arasında pistlerde ender görülecek bir olay yaşanmıştı.

Webber'in önde götürdüğü yarışta Red Bull takımından, pilotlara lastiklerini idareleri kullanmaları adına hızlarını düşürmeleri ve yarışı bu sıralama ile bitirmeleri gerektiği uyarısı gelmişti. Fakat 3 Dünya Şampiyonluğu bulunan Alman pilot Sebastian Vettel tüm bu uyarıları kulak ardı etmiş ve takım arkadaşını geçerek yarışı birinci sırada bitirmişti. (Sporx - Barlas Ateşli)



Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler