« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1'de debriyaj devrimi!

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda heyecan, yeni start prosedürünün ilk kez uygulanacağı sezonun 11. ayağı Belçika Grand Prix'siyle sürecek.

A.A
SON GÜNCELLEME

Formula 1 sezonunun 11. mücadelesi, verilen bir aylık aranın ardından Belçika'nın Liege eyaletindeki Stavelot yerel yönetiminde bulunan 7 bin 4 metrelik Spa Pisti'nde 44 tur üzerinden yapılacak.

Antrenman turlarıyla başlayan Belçika Grand Prix'sinde pilotlar, yarın TSİ 15.00'te sıralama turları, 23 Ağustos Pazar günü de aynı saatte yarış için piste çıkacak.
Yarış günü, takımların bir aylık ara sırasında otomobillerinde yaptıkları güncellemelerden çok yeni start prosedürünün fark yaratıp yaratmayacağı merakla bekleniyor.

Startların öngörülemez olması ve heyecan faktörünün artmasını amaçlayan değişiklik kapsamında takımlar, debriyaj ayarı için pilotlara yardım edemeyecek. Yeni kurala göre, debriyajın kavrama noktası, araç yarış öncesinde garajdan çıktıktan sonra start-finiş düzlüğündeki yerini alana kadar ayarlanamayacak. Doğru noktayı, pilotların bulması gerekecek.

'ISINMADA TALİMATLAR KISITLANACAK'

Ayrıca ısınma turunda sürücülere telsizden verilen talimatlar da kısıtlanacak.

Mercedes sürücüleri, ilk 10 yarışa da "pole" pozisyonunda başlamıştı. Şampiyona lideri Mercedes'ten Lewis Hamilton 5, takım arkadaşı Nico Rosberg 3, Ferrari'den Sebastian Vettel ise aradan önceki Macaristan Grand Prix'si de dahil 2 kez damalı bayrağı ilk sırada görmüştü.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler