« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1 Melbourne'ü terk ediyor

Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone önümüzdeki yıl aktiviteyi başka bir ülkeye taşımayı planlıyor.

Candan Baykan – Melbourne / DHA
SON GÜNCELLEME

Formula One`in patronu Bernie Ecclestone, 2015 e kadar sürecek Melbourne kontratını iptal edip, “yarışları başka bir ülkedeki şehre taşıyabilirim, sırada bekleyen çok sayıda ülke var” şeklinde açıklama yaptı.

Ecclestone, “Sayın Melbourne Genel Valisi sinirli olduğum için bütün bunları söylediğimi düşünüyorsa, bunu kendisine kanitlayabilirim. Şayet sayın vali, yarışlardan çok da mutlu değilse kendisi ile konuşup, yarışların 2015 yılına kadar olan kontratını iptal ederek, hemen harekete geçebilirim” dedi.

TARTIŞMALARI VALİ BAŞLATTI

Bütün tartışmalar Melbourne Valisi Robert Doyle`in geçen hafta “ Önümüzdeki Mart ayında yapılacak yarışların artık Melbourne`de yapılmaması önerisini sunuyorum, zira yarışlar şehre ekonomik açıdan zarar verirken, halkın da ilgisi azaldi” şeklinde konuşması ile başlamıştı.

Melbourne Valisi`nin “Yarışlar bize her yıl 70 milyon dolar kaybettiriyor“ sözleri de Formula One patronunu Bernie Ecclestone`yi kızdırmış ve “ insanların ne kadar para harcayacağını biz control etmiyoruz, sayın vali bu şekilde spekülasyon yapmamalıydı. Vali isterse yarış kontratını hemen bu sabah iptal edebiliriz” şeklinde konuştu.

Melbourne`de 15 yıl önce başlayan Formula One yarışlarının ilk yılı şehre 1,5 milyon dollar kaybettirmiş, geçtiğimiz yıl ise 50 milyon dollar ile rekor kayba ulaşmıştı. Melbourne`deki yarışları 15 yıl önce 4010.000 kişi izlerken, 2009 yılı yarışlarını ise 286.000 kişi izlemişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz