Formula 1 kulesinde ’iş bağlamaya’ gelecekler

Ceyhun KUBURLU
04.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

27 Ağustos’ta ikinci kez ev sahipliği yapacağımız Formula 1’in İstanbul ayağına işadamlarının yoğun ilgi göstermesi nedeniyle Motor Sporları Organizasyonu (MOS) protokol kulelerinden birini işadamları için organizatör şirkete sattı.

TÜRKİYE Grand Prix’i için 2 bin 300 Euro’dan satışa çıkarılan "Poddack Club" biletleri tükenince organizatör firma Motor Sporları Organizasyon A.Ş’ye (MOS) ait olan ve protokol için ayrılan kulelerden birini tahsis etti. Daha çok dünyanın önde gelen iş adamlarının paddock’ları tercih ettiğine dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) ve Formula 1 İstanbul Yatırım A.Ş (FİYAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "Paddock biletlerinin hepsi tükendi. Biz de Türkiye’ye faydası dokunan ve yarış için Türkiye’ye gelip iş bağlantıları bile yapan yabancı işadamlarına bizim protokol kulelerimizden birini tahsis ettik" dedi.

YÜZDE 90’I İŞADAMI:

Geçen yılki F1 yarışı sırasında üst düzey yetkililerin, bakanların ve yabancı misafirlerin ağırlandığı kuleleri satmalarının önemli olduğunu belirten Yalçıntaş, şunları söyledi: "Paddock’ları satın alan yabancıların yüzde 90’ı dünya çapında iş adamları. Bu kişilerin Türkiye’deki işadamlarıyla öyle veya böyle tanışıklığı oluyor. Bu esnada da birbirleriyle iş bağlantıları kurabiliyorlar. Örneğin geçen yıl ben bir çok kişinin burada iş bağlantısı yaptığına şahit oldum. Gelen insanlar orta ve uzun vadede Türkiye’ye faydası dokunan insanlar. Buraya geliyor para harcıyor geziyorlar. Ancak benim için önemli olan bu insanların iş bağlantısı kurarak, mal satın alması ve yatırım yapmaları. Biz de bu yüzden protokol kulelerimizden birisini zengin Formula tutkunlarına tahsis ettik."

2 MİLYON DOLARLIK REKLAM:

Formula 1 için yapılan reklam ve tanıtım kampanyaların geçen yıl ayrılan bütçeyi ikiye katladığını söyleyen Yalçıntaş, "Geçen yıl tanıtım kampanyası için 1 milyon dolar bütçe ayırmıştık. Bu yıl bütçemizi 2 milyon dolar belirledik. Formula 1 ile alakalı ne kadar dergi varsa tam sayfa ilanlar verdik. Eurosport kanalında reklamlarımız oldu. F1 promosyonlarının yapıldığı tüm ortamlarda Türkiye Grand Prix’in promosyonu yapıldı. Bu yılki kampanyalarımızı biraz daha yurtdışı ağırlıklı olarak gerçekleştirdik" diye konuştu.

MARKA DEĞERLERİ YÜKSELECEK:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Motorsporları Organizasyonu A.Ş. (MSO) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın en büyük ticari metalarından biri olan Formula 1’in, Türkiye’nin dünya çapında tanınırlığını artıran bir organizasyon olduğunu belirterek, "Formula 1 sadece turizm sektörü açısından değil, tüm sektörlerin marka değerini yükseltecek bir prestij projesi olması açısından da büyük önem taşımaktadır" dedi.
/images/100/0x0/55eb5998f018fbb8f8bb894b
Yalçıntaş: Formula 1 için VIP helikopter servisi yapılacak

GEÇEN
yıl yarış günlerinde Sabiha Gökçen Havalimanına 50 tane jet uçağının iniş yaptığını söyleyen Yalçıntaş "Bu yıl bu rakamı geçeceğimizi tahmin ediyorum. Ayrıca VIP helikopter servisi içinde çalışmalarımız sürüyor. Eminim en yakın zamanda bunu da gerçekleştireceğiz ve konuklarımızın ulaşım sorununu da çözeceğiz" dedi.

Dünyanın en ucuz Formula 1 seyircisi İstanbul’da olacak

Geçtiğimiz yıl ilk olması sebebiyle büyük ilgi gören Formula 1’e bu yıl da aynı şekilde katılımın sağlanması amacıyla bilet fiyatlarında önemli oranlarda indirime gidildi. Açık alanda ilk yarışta 140 YTL (80 Euro) olan kombine bilet fiyatları, bu yılki yarışlar için 90 YTL’ye (45 Euro) inince, İstanbul Park dünyanın en ucuz Formula 1 seyredilecek pistlerinden biri haline geldi.

Son 15-20 günde oteller dolacak

FORMULA
1’in İstanbul ekonomisine başta turizm olmak üzere çok olumlu katkıları olduğunu söyleyen Murat Yalçıntaş, "Geçen yıl yarışlara 45 bin yabancı katıldı. 120 milyon dolarlık bir harcama yaptıklarını tahmin ediyoruz. Bu yılki yarışlar öncesinde kesinleşmiş yabancı seyirci rezervasyonu 15 bini geçmiştir. Bu izleyicilerin büyük çoğunluğu da A ve A+ gelir grubundadır. Oteller şimdilik boş olabilir. Geçen yılda doluluk oranı bu seviyedeydi. Bizim için önemli olan son 15-20 gün. Son 15-20 günde otellerin kárlı bir şekilde geçireceklerini tahmin ediyorum. Herhangi bir endişe taşımamalılar" dedi.

Ring yolu üzerinde yaya üstgeçidi yapılacak

İSTANBUL
Park Pisti’ne ulaşım hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, İstanbul park pisti için ring yolu üzerinde yaya üst geçidi yapılacağını, ayrıca içerdeki otoparklara ek olarak dışarıda da 20 bin araç kapasiteli otoparklar yaptırdığını söyledi. TEM’deki Çamlıca-Kurtköy ve Şekerpınar gişelerinden 07.00-24.00 saatleri arasında serbest geçiş imkanı sağlanacağını belirten Bozdoğan, İstanbul park içindeki çevre yolunda veya kampus dışı yollarda, yol kenarına park eden araçların çekileceğini de söyledi. İstanbul Park Pisti’ne giriş kapılarının artırıldığını ve yolların genişletildiğini ifade eden Bozdoğan, kampüs içi yaya trafiğinin azaltılarak, otobüs ring seferlerinin düzenleneceğini sözlerine ekledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı