Formula 1 işinde yaratıcı zekámdan mahrum kalacaklar

Sadi ÖZDEMİR
27 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2006 - 23:33

CNR Holding’in patronu Ceyda Erem, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in kendisini ’ihracatın çok önemli bir aktörü’ olduğu için koruduğunu savundu. Erem, "Formula 1’i verseler hemen kára geçirirdim. Ancak, beni bu konuda çok üzdüler o nedenle onları, yaratıcı zekamdan mahrum bırakıyorum" dedi.

İSTANBUL Dünya Ticaret Merkezi’nin (İDTM) fuar alanlarındaki 13 yıllık kiracısı ve CNR Holding’in patronu Ceyda Erem, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in kendisine koruması ya da desteklemesi ile ilgili ’farklı imaları’ reddetti. Erem, "Bir kere benim şirketlerim, bugüne kadar uluslararası fuarcılıkta başardıklarıyla Türkiye ihracatının en önemli aktörlerinden biri oldu. Sayın Bakan’ın bana desteği ya da koruması olsa olsa bu nedenle olabilir. O ’fırça atma’ olayında da Kürşad Bey; sadece yargıdaki bir hadisenin İDTM Genel Müdürü tarafından basına taşınmış olmasına kızmıştı" dedi.

FORMULA FORMÜLLERİM VAR:

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nden kendisini çıkarmak için açtığı davalar sürerken Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’nin işletmesini de alacağı yolundaki iddialar konusunda da; "Formula 1 zarar eden bir projedir ve orasını kára geçirmek için olağanüstü yaratıcılık gerekiyor. Ben orayı çok kárlı şekilde işletebilirim. Çünkü üzerinde çok düşündüm, planlarımı yaptım. Ancak beni çok üzdüler. O yüzden de ben onları bu konuda yaratıcı zekamdan mahrum bırakıyorum. Tekrar teklif gelirse düşünürüm ama neler yapacağımı da asla kimseye söylemem. Formüllerim var. Fuarcılıkla da ilgisi yoktu. Ben üniversitede kárlılık planlaması okudum. Her zaman da onu yaparım" diye konuştu.

İTO BİZDEN İYİ PARA ALIYOR:

İDTM’nin kiracısı CNR Fuarcılık’ı tahliye etmek için açtığı davalara bir anlam veremediğini de söyleyen Ceyda Erem şöyle devam etti: "Biz İTO’ya yılda 12 milyon dolar kira bedeli ödüyoruz. 12 yılda buraya ödediğimiz toplam kira 108 milyon dolardır. Biz 108 milyon dolarlık kredi alsaydık bunun iki katı büyüklükte bir fuar alanını istediğimiz yere kendimiz kurardık. Biz şu anda İDTM’ye ait alanlardan yılda 15 milyon dolar kira geliri elde ediyoruz. Aradaki 3 milyon doları kár görenler yanılıyor. Çünkü bu alanların yıllık bakım giderleri en az 5 milyon dolar ve ’kiralama işlemleri’ bu nedenle kendi içinde zarar ediyor. Biz fuarcılık yaparak kár edebiliyoruz. Bizim ortak olduğumuz şirketlerin toplam fuarcılık geliri 10 milyon dolar civarında."

Cenajans vazgeçince tam 350 bin dolar kayınpeder farkı ödedim

CEYDA
Erem, girişimciliğe eski eşi Özhan Erem ile birlikte 1985’te şirket kurarak atıldığını belirterek şöyle konuştu: "1992’ye geldiğimizde İDTM’nin 10 bin metrekarelik 1 holü ihaleye çıkmıştı. Biz ihaleyi kazanamadık. Cen Ajans (Nail Keçili) 1.6 milyon dolarlık teklifle kazandı. Fakat sonra teminatını yaktı ve bana ’bu bizim işimiz değilmiş burayı sen al’ dedi. Biz 1 milyon 250 bin dolar teklif etmiştik. Keçili çekilince beni çağırdılar ve ’senin kayınpederin İTO’da. Biz şimdi sana ikinci teklifle burayı verirsek bize laf gelir. Eğer sen de 1.6 milyon dolar verirsen burayı veririz’ dediler. Ben itiraz ettim ama kabul etmediler ve sonunda ailemin bütün gayrimenkullerini ipotek ederek, kredi kullanarak bu işe girdim. Allah da çok yardım etti. 1994’te hemen krize düşmemize rağmen başardık. Proje 5 holdü, ben ikna ettim de 10 hole çıktı. Şu anda 8’ini biz işletiyoruz. Şimdi bu alanın 15 hole çıkması gerekiyor."

Bizi İDTM’den çıkarma kararı Mehmet Yıldırım döneminde alındı

CEYDA Erem, İDTM’nin CNR Fuarcılık’ın kira sözleşmelerini yenilememe kararının Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’a ait olduğunu söyledi. Erem, "Bizi ilk istemeyen Mehmet Bey’dir. Yeni yönetim de onun kararını uygulamaya çalışıyor. Zaten şu anda İDTM’nin işlettiği iki holü bize kiralamayan da Mehmet Yıldırım. Bu nedenle de seçimi şimdiki yönetimin kazanmasına sevinmiştim. Ancak sonradan onlar da bu kararı uygulamak için harekete geçtiler" dedi. Erem, mevcut İTO yönetiminin kendisine siyasi bir cephe aldığını da düşünmediğini söyledi.

Krizde İTO’dan kira indirimi istedim, Mydanose’u verdiler

İTO’nun yeni yönetiminin, eski yönetimi ve kendisini ’yolsuzlukla suçlamasına’ neden olan Mydanose Showland Çadırı’nın bulunduğu alanla ilgili kiralamanın; 1999, 2000 ve 2001 kriz sürecinde fuarcılık sektörünün krize girmesiyle ilgili bir çözüm projesi olduğunu anlatan Ceyda Erem şöyle konuştu: "Çok sıkışık pozisyondaydık ve doğal olarak İDTM’den kirada indirim istedim. Mehmet Yıldırım, ’Biz indirim yapamayız ama sana bir kolaylık yapalım. Bir çadırcı var, yanınızdaki alanı çok istiyor. Biz burayı sana düşük bedelle kiralayalım; sen de ona yüksek bedelle kiralarsın. Hem biz gelir kaybetmemiş hem de sana başka bir gelir desteği sağlamış oluruz’ dedi. Biz oradan 2.5 senedir bir kuruş kira alamıyoruz. Kiralayan, başkasına devretmiş. Avukatlar işin içinden çıkamıyor."

Çin’de uluslararası fuarcılık yapacağım

CEYDA Erem, fuarcılık sektöründe global trendin Çin’e kaydığını belirterek, "Avrupa’dan büyük fuarcılık şirketleri Çin’de iş başı yaptı bile. Biz de 2007’de şirketimizi kurmuş olacağız ve 2008’den itibaren de Çin’de yer kiralayıp, uluslararası fuarcılık yapacağız. Türkiye’de fuarcılık 15 yıl daha iyi gider sonra burada da geriler" dedi.

Otoparkı kafamıza göre işletmedik, ihaleyle aldık

CEYDA
Erem, İDTM’nin gündeme getirdiği bir başka tartışma konusu olan fuar alanlarının bulunduğu yerdeki ücretli otopark işletimi konusunda da "İlk holü kiraladığımızda, önündeki otopark kısmı da ihaleye çıkmıştı. İhaleyi İDTM düzenledi ve 100 bin dolarlık bir teklifle aldık. Kontratımız var, hatta o zaman Büyükşehir Belediye Başkanı ve İDTM Yönetim Kurulu’ndaki görevleri nedeniyle Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzası var. İlk holün otoparkını kiraladıktan sonra yeni holler devreye girdikçe onların önündeki yerlerin de bizde olması gerektiğini düşündük ve işlettik. Ancak tüm bu alanlar imar planında ücretsiz otopark olarak görünüyormuş. Hiçbirinden para almamak gerekiyormuş." dedi.

Dönümünü 5 dolardan kiraladık çok büyük yatırım yapacağız

CNR
Fuarcılık’ın İSBİ’den dönümü 5 dolara kiraladığı araziyle ilgili olarak da Ceyda Erem "İSBİ bize burayı 30 yıllığına tutmuş. Bunun 8 yılı geçmiş, 2 yılı inşaata gidecek. Biz de 20 yıllığına kiraladık. Metrekaresini 5 dolardan tuttuk ama serbest bölgelerdeki dönüm başına yatırım ortalamasının çok üzerinde bir yatırım yapacağız. Şu anda serbest bölgelerde dönüm başına ortalama 450 bin dolar yatırım yapılıyor. Biz kiraladığımız alanda dönüm başına 1 milyon 857 bin dolar yatırım yapacağız. 80 dönüm arazi kiralamışız, 65 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Şu anda 550 personelimiz var bu proje tamamlanınca 350 personel daha ekleyeceğiz. Biz oraya bütün fuarlar için kullanılacak bir fuar kompleksi yapıyoruz" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı