Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1’in 28 yaşındaki efsanesi Schumacher

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bu yılki Formula 1'i (F1) kazansın veya kazanmasın, gelmiş geçmiş en iyilerden biri olduğunu dünya spor kamuoyuna kanıtlamış bir yarışçı Michael Shumacher...

F1'de şu anda birinci sırada olan Ferrari takımının 28 yaşındaki Alman F1 pilotu kısa hayatına üç dünya şampiyonluğu sığdırmış. O Ferrari yöneticilerinin ‘Bizden yılda kazandığı 20 milyon doların her kuruşunu hak ediyor’ dedikleri gözbebekleri.

O'nun öncelikleri - sıralamaye özellikle dikkat ediyor - sevgili karısı, henüz bir yaşında bile olmayan kızı ve dört köpeği. İnsanlar imza almaya çalışırken kaçan, takip edilmekten nefret eden Schumacher özel hayatını var gücüyle korumaya çalışıyor.

Çocukken Ferrari'nin ne olduğunu bile bilmediğini söylüyor ve yarışçılığa go-kartçılıkla başladığını anlatıyor Schumy. Ferrari'nin bir tutku olduğunu söyleyen ünlü yarışçı, ‘Bir yarışı kazanmak için arkanızda iyi bir takım olması lazım, Ferrari’de müthiş bir takım anlayışı var' diyor. Bir Ferrarisi, bir Harley Davidson motosikleti, bir de Mercedes’i olan Schumacher şehir içinde Mercedes'i kullanıyor. İlk dünya şampiyonluğunu 1994'te kazanan Schumacher'in iyi bir F1 pilotu olmasını zekasına bağlıyor otoriteler.

Ve bu yıl Belçika'daki Grand Prix'de yağmur dolayısıyla herkes ıslak hava lastiği taktırırken, kendisi kuru havala lastikleriyle yarışıp, yağmur durduğunda diğer yarışçılar lastik değiştirmekle vakit kaybederken yarışa devam etmesini örnek gösteriyorlar.

Herkesten daha fazla antrenman yapan Schumacher, günlük yaşantısında da spor yapmaya ve sağlıklı yemek yemeye özen gösteriyor. Schumaher, eşi kendisi için endişelendiğinde şehir yollarının yarıştan daha tehlikeli olduğunu söylüyor. Söylüyor, ancak yine de ekliyor: ‘Oğlum olsaydı yarışçı değil golfçü olmasını tercih ederdim.’

Tekerlek üstündeki cennet: Ferrari

En gelişmiş teknolojileri kullanmasına rağmen ürünlerinin parçalarını elle birleştiren, ‘reklam’la alay eden bir İtalyan araba firması Ferrari. Formula 1'e verdiği önemle tanınan, yıllarca yarış kazanıp, para kaybeden bir firma. Şu anda kurucusu Enzo Ferrari'den beri en iyi dönemini yaşıyor. Geçen yıl 70 milyon kâr yapan şirketin, bu yıl bu rakamı artırması bekleniyor. 4 model üreten şirket, bu yıl Maserati'yi bünyesine kattı.


Bunları da Beğenebilirsiniz