Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1 : Herkes aptal bir biz uyanığız

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

HürriyetÖnce bir hatırlatayım:

Hürriyet (ve daha pek çok gazete) haberi ‘F1’İN SÜRPRİZ GALİBİ’ diye verdi: “Formula 1’de birincilik kupasını veren Mehmet Ali Talat 2,5 milyar insana KKTC CUMHURBAŞKANI olarak tanıtıldı.” <ı>(28 ağustos)

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun marifetiymiş, “Son dakikaya kadar ödülü kimin vereceğini açıklamadık. Son dakikada Talat’ın ismini verdik. Televizyondaki alt yazıyı da biz yazdırdık, mührü bastık” diye övünüyordu. (*)

Bugünkü (29 ağustos) gazetelerde Rumlar’ın tepkileri yer alıyordu.

Gün içindeyse, Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA)’nın soruşturma başlattığı haberi ve “FIA, 1997'de Avrupa Grand Prix'sine evsahipliği yapan İspanya'nın güneyindeki Jerez pistini, yerel belediye başkanının ödül törenini bozmasından sonra gelecekteki yarışmalardan çıkarmıştı” hatırlatması geldi.

Formula 1'in idari organı FIA'nın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, “FIA'nın Türkiye Grand Prix'sinde kupa verilişiyle ilgili inceleme başlattığını ve kurumun yarışmanın siyasi tarafsızlığının tehlikeye atılmış olabileceğinden endişe duyduğunu” söyledi. <ı>(Hürriyet-internet, 29 ağustos)

*

Hani işin içinde Türkiye’nin uluslararası tanıtımı ve prestiji olmasa... <ı>(2 milyar otomobil tutkunu seyretmiş yarışı! Müthiş bir reklam...)

İşin içinde ekmeğini yediğim Doğan Grubu’nun çıkarı olmasa... <ı>(Petrol Ofisi ciddi bir yatırım yaptı Türkiye’nin de menfaati olan bu işe...)

Keşke, diyeceğim, keşke FIA Türkiye’ye cezalandırsa ve İstanbulpark Formula 1 yarış takviminden ihraç edilse... (Derken, emin olun - bâtıl inancım yoktur ama - içimden ‘Allah korusun!’ diye ekliyorum bir taraftan!)

Gerçi biz, işgüzar suçluyu cezalandırıp, kafamızı duvarlara vuracağımıza ve asıl yediğimiz halttan ders çıkaracağımıza, yine popülist basın refleksiyle ‘ALÇAK FİA, BUNLAR ZATEN TÜRK DÜŞMANI!’ diye zeytinyağı gibi üste çıkarız ama...

Keşke en azından FIA bizi yeteri kadar korkutsa da, bu ‘ŞARK KURNAZLIĞI’ denilen illetin aslında aptallık olduğu kalın kafamıza artık dank etse!

17 farklı pistte koşuluyor değil mi bu Formula 1 yarışı? Siz bugüne kadar - çok ağır bir şekilde cezalandırılan Jerez hariç - böyle bir ilkellik, böyle bir cinlik, organizatörlere ve seyirciye böyle bir terbiyesizlik gördünüz mü?

<ı>(*) Diğer gazeteler (28 ağustos) bu haberi şöyle verdi Talat son sürat (Star), Son virajda KKTC kazandı (Vatan),Pistte ince diplomasi (Yeni Şafak), Formula 1’e Kıbrıs damgası (Posta), Talat kazandı (Takvim). Bir tek Sabah ‘F1’de KKTC sıkıntısı’ diyordu...


Bunları da Beğenebilirsiniz