Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1 hayal

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İzmir Otomobil Kulübü Başkanı Erol Hülagü acı konuştu

Otorite olmayanlar, bu organizasyonun İzmir'de yapılabileceğini söyleyerek kamuoyunu oyalıyor.

Bu iş pist yapmakla olmaz. 1000 dönümlük arazi lazım. 100-150 bin kişilik tribüne ihtiyaç var.

Formula 1'in altından İstanbul kalkabilir. İzmir, Anatolia Rallisi gibi organizasyonlara sarılmalı.

İZMİR'DE İMKANSIZ

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un önerisiyle İzmir Gücü Spor Vakfı, Formula 1 yarışlarının kentimizde düzenlenmesi için yapılacak çalışmalara öncülük etme kararı alırken; İzmir Otomobil Kulübü Başkanı Erol Hülagü, ‘‘Hayal görmeyin’’ dedi. Hülagü, dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan Formula 1'in İzmir'de yapılmasının imkansız olduğunu ifade etti.

İSTANBUL BAŞARIR

İzmir'in, Formula 1'e ev sahipliği yapmasını kendisinden çok kimsenin isteyemeyeceğini de vurgulayan Hülagü, ‘‘Türkiye'de bu işin altından sadece İstanbul kalkabilir. İstanbul bütün dünyanın tanıdığı, altyapısının (havaalanı, otel, hastane, otobanlar), çalışacak insanların hazır olduğu, otomotiv üreticilerinin yüzde 70'inin bulunduğu bir merkez’’ dedi.

MALİYET YÜKSEK

Otorite olmayan kişilerin, İzmir'de Formula 1'in yapılabileceğini gündeme getirerek kamuoyunu boşuna oyaladığını söyleyen Hülagü, ‘‘Bu iş pist yapmakla olmaz. En az 1000 dönümlük arazi lazım. 100-150 bin kişilik tribün şart. 120 milyon dolara malolacak tesisin de yılın 300 günü çalışması lazım. Gebze'deki arazi, Formula 1 için ideal’’ diye konuştu.

DOĞRU HEDEFLER

Formula 1'in yapıldığı ülkeye 60-100 milyon dolar gelir sağladığını hatırlatan Hülagü, yüz milyonlarca insanın TV'lerden bu dev organizasyonu izlemesinin de tanıtım açısından artı kazanç olduğunu dile getirdi. Hülagü, İzmir'in geçen yıl çok başarılı bir sınav verdiği Anatolia Rallisi gibi Dünya Şampiyonası adayı organizasyonlara sarılması gerektiğini savundu.

DOLARLAR AKACAK

Çin Rallisi programdan çıkınca, G.Kıbrıs Rallisi'nin Dünya Rallisi olduğunu hatırlatan Hülagü şöyle konuştu: ‘‘Aynı şansa 2001'de Anatolia da sahip. Fransa ve İsveç Rallileri sallantıda. Avrupa'da, Türkiye Rallisi'nin önemi arttı. İzmir'in bu organizasyonlar için altyapısı hazır. Anatolia, Dünya Şampiyonası'na girerse, İzmir ekonomisine milyon bazında dolarlar akar.’’

2001’de 16 ülkede yapılacak

İZMİR Otomobil Kulübü Başkanı Erol Hülagü, 2001 yılında Formula 1'e 16 ülkenin ev sahipliği yapacağını söyledi. Hülagü, Formula 1 takvimine göre; Mart ayında Avustralya, Malezya, Brezilya, Nisan ayında San Marino, İspanya, Mayıs ayında Avusturya, Monaco, Haziran ayında Kanada, Almanya, Fransa, Temmuz ayında İngiltere, Almanya, Ağustos ayında Macaristan, Eylül ayında Belçika, İtalya, Amerika, Ekim ayında da Japonya'nın dev organizasyonu düzenleyeceğini söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler