« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Formula 1 camiasının acı kaybı

Pilotların hayatını kurtarması verdiği çabalarla tanınan eski Formula 1 tıbbi sorumlusu Profesör Sid Watkins 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Tanınmış bir nörocerrahi uzmanı olan Sid Watkins, pek çok pilotun hayatını kurtarması ve motorsporlarının daha düvenli hale gelmesi için verdiği çabalarla tanınıyordu.

Watkins motorsporlarındaki kariyerine 1960'lı yıllarda Bernie Ecclestone tarafından önerilen bir işi kabul ederek başlamıştı. 1982'de Didier Pironi, 1995'te ise Mika Hakkinen'in geçirdiği kazalar gibi pek çok pilotun kaza sonrası müdahalesini yapan ve rehabilitasyonu konusunda uzman bir isimdi. Watkins ayrıca Ayrton Senna'nın bir dostu ve hayatını kaybettiği 1994'te İmola'da geçirdiği kaza sonrası ilk müdahaleyi yapan isimdi.

2005 yılının Ocak ayında emekli olduğunu açıklayan Prof. Sid Watkins'in yerine uzun süredir yardımcısı olan FIA baş doktoru Gary Hartstein gelmişti.

Watkins 8 Aralık 2011 tarihine kadar ise, FIA enstitüsünde başkanlık görevini sürdürmüştü.

Türkiyef1.com olarak 'DOKTOR'a F1'e ve tüm dünyada sürüş güvenliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Huzur içinde uyu Doktor!


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler