Formula 1 bizim namusumuz seçim yarışına harcatmayız

Hürriyet Haber
10.02.2005 - 01:23 | Son Güncelleme: 10.02.2005 - 01:23

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, Kurtköy'deki Formula 1 pistiyle ilgili usulsüzlük iddialarını mart ayında yapılacak oda seçimlerine bağladı. "Formula 1 pisti işi bizim namusumuz, riske atmam. 24 ihaleye imza attım, hepsinin arkasındayım. Evren İnşaat'ı en düşük teklifle seçtik" dedi.

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, Kurtköy'de yapımı süren Formula 1 pistiyle ilgili olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile bilirkişinin hazırladığı raporların kamuoyuna yansımasını sert bir dille eleştirerek, "Formula 1 pistiyle ilgili hiç bir usulsüzlük yoktur. Ben pistin inşaat çavuşu değil oda başkanıyım. Toprakla kaya ile uğraşamam. Bunların hepsi önümüzdeki ay yapılacak İTO seçimleri öncesi beni yıpratmak için karalama kampanyasıdır" dedi.

İNSAF EDİN:

Yıldırım, Formula 1 pistinin yapımı sırasında usulsüzlük yapıldığına dair haberler üzerine dün bir toplantı düzenledi. "Eğer Formula 1 pisti söz verilen 20 aylık zamanda bitmezse beni suçlayabilirler" açıklamasını yapan Yıldırım, "O zaman 'yetişmedi bizi rezil ettin' deme hakkına sahipsiniz. Ama biz 15 ayda projeyi bitirmişiz. Takdir beklerken kötek. El insaf be. Ama benim de kanuni haklarım olacak" dedi. Yıldırım, Formula 1 pisti inşaatının öyle okul veya apartman inşaatı gibi basit olmadığını belirterek, "Bu inşaat için 24 ihale yapılmıştır. Ben yapılan ihalelerin hepsinin arkasındayım ve hepsinin altına imza attım" dedi.

HUKUK KURALLARINA UYGUN:

Pistin ihalesinin hukuka uygun yapıldığını söyleyen Yıldırım, 10'a yakın Türk firmasını incelediklerini belirtti. Yıldırım şöyle konuştu: "Dünyada sadece 21 tane olan pistlerden bir tanesi ilk kez Türkiye'de yapılıyor. Her isteyen ve her teklif veren bu ihaleye giremez. Biz en sonunda üç firma belirledik ve Türkiye'de 10 yurtdışında 3 şantiyesi olan ve bu işi becerebileceğine inandığımız Evren Mühendislik yüzde 13.5 ile en fazla indirimi vererek ihaleye kazandı. Evren İnşaat hakkında dava açılmamış, maddi gücü yüksek bir firma. Yapılan ortada 15 ayda pistin büyük bölümü bitmiş durumda. Kaldıki, İhale Kanunu'na tabi değiliz ve istesek ihale bile yapmadan istediğimiz firmayı getirirdik. 2 bin 200 dönümlük arazide yapılan pistte en yoğun yağmurda dahi bir avuç su birikmedi. Böyle önemli ve İTO'nun namusu olan bir proje riske atılır mı."

TEKYOL İHALEDE YOKTU:

Yıldırım, müfettiş raporlarında adı geçen Tekyol firmasının ihaleye katılmadığını belirterek, şunları söyledi: "İhaleye katılmayan bir firma en fazla indirim teklifini nasıl yapabilir. Bu firmanın teklif mektubu ihaleye katılan firmaları tespit eden 18.06.2003 tarihli Genel Müdürlük yazısında yer almıyor. İhalenin bitmesinden aylar sonra Tekyol firmasının ortaya çıkması ve iddialarda bulunması hukuki bir öneme sahip değildir. İhale bittikten sonra taşeronluk için bir çok müracaatın yapıldı. Bu müracaatları ihaleleri alan firmalara gönderdik."

FAZLA ÖDEME YOK:

Müfettiş raporlarında Evren İnşaat'a fazla ödeme yapıldığı iddiasının aldığını hatırlatan Yıldırım, "Şirket Cezayir'den aldığı avansı bile buraya yatırdı. İş devam ediyor ve bitmemiştir. Hakedişler vardır ve bunlar daha ödenmemiştir. Evren İnşaat hiç para almadan iki üç ay işe devam etmiştir. Fazla ödeme söz konusu değildir" dedi. Yıldırım, 'Kaya zemin' ya 'dolgu gerekli' bahanesiyle fazla ödeme yapıldığını iddialarına ise, "Fazla ödemelerin bununla bağlantısı vardır. Bu gibi geniş arazilerde ilk başta sondaj usulü yapılan analizler, zamanla fiili uygulamalarla değişebilmekte ve çok sert kayalarla karşılaşılması hesapları zaman zaman değiştirmektedir. Nitekim dinamitle kayaların parçalandığı, sert zemin üzerinde yoğun çalışma yapıldığı bir vakıadır. Bu gibi farklı durumlarla karşılaşılabileceği bilimsel olarak da ortaya konmuştur" açıklamasını yaptı.

Formula 1 pisti için ortaya atılan iddialar

Pistin ihalesinde ilan verilmeden sadece üç firmadan teklif alındı.

İhale en fazla indirim öneren Tekyol yerine Evren İnşaat'a verildi.

Evren İnşaat'a işe başladıktan sonra 11 trilyon fazla ödeme yapıldı.

Fazla ödeme 'kaya zemin' ya da 'dolgu gerekli' bahanesiyle yapıldı.

İhale öncesinde uygulama projesi hazır ve onaylı değildi.

Yüreği olan seçimde karşıma çıkar, boyunun ölçüsünü alır

TÜRKİYE
'de başarılı bir proje ortaya çıktığı zaman birilerinin çamur atmak için mücadele verdiğini söyleyen Mehmet Yıldırım şöyle konuştu: "F1'in patronu bile İstanbul'daki pist için 'dünyanın en iyi pisti oldu' açıklamasını yapıyor. Tüm bu karalamalar önümüzdeki ay İTO'nun seçimi var diye gündeme geldi. Bunların hepsi Yıldırım'ı yıpratma politikasadır. Ama ben öyle kolay kolay yıpranmam. Kim yürekli ise gelsin karşıma. Gelin seçime, gelin de boyunuzun ölçüsünü alır. Ben pistin toprağı ile kayası ile uğraşacak inşaat çavuşu değilim, oda başkanıyım. Kaçıracak, gizleyecek hiç bir şeyimiz yok. Hiç bir kurumun ve şahsın bizi karalamaya, pislik atmaya hakkı yok. Böyle karalamalar olduğu sürece kimse Türkiye'de iş yapamaz ve fukaralıktan kurtulamayız. Ben projeyi bitirip açılışını görmek istiyorum"

Biz 100 milyon dolara yapıyoruz, Çin 220 milyon dolar harcadı

ÇİN
'de Formula 1 pistinin 220 milyon dolara, Bahreyn'de ise İstanbul'un üçte biri kadar pistin 160 milyon dolara malolduğunu hatırlatan Yıldırım, "Bizim elde ettiğimiz başarı ortada. Kısa sürede bu kalitede bu fiyata pist yapmışız. İTO olmasaydı bu proje 10 senede de bitmezdi. Olimpiyatlara dönerdi" diye konuştu. Yıldırım, Kurtköy'deki pistin 100 milyon dolara mal olacağını belirtirken, gündeme gelen iddialarda maliyet 120 milyon dolar yer aldı. Pistin 11 Haziran'da otomobil fuarı ile açılacağını söyleyen Yıldırım, "21 Ağustos'ta yarış yapılacak. Karşısına golf sahası yapılacak. 5 yıldızlı otellerde yer kalmadı. İlk defa oteller gerçek değerinden oda sattı" dedi.

Ferruh Gök hakkında suç duyurusunda bulunacağız

MEHMET
Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na İTO'da yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle şikayette bulunan kişinin İTO Meclis Üyesi ve Teknik ve Dekoratif Aydınlatma Meslek Komitesi Başkanı Ferruh Gök olduğunu söyledi. Yıldırım, "Bu kişi geçtiğimiz seçimlerde başkanlık için aday olmuştu. Şimdi de seçim öncesi raporu basına sızdırıp böyle bir karalama kampanyası düzenliyor. Kendisinin başvurusuyla Bakanlık müfettiş gönderdi. Herşeyimiz açık olduğu için kabul ettik" dedi. Yıldırım, raporun kamuoyuna sunulmasının suç olduğunu belirterek, "Bu raporu gazetelere veren Gök hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı