Ford'dan ‘işçilerim, haydi internete koşun’ kampanyası

Hürriyet Haber
06.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.02.2000 - 00:01

FORD Motor Company, bilgisayar sektöründe büyük yankı uyandıran bir kampanya başlattı. Buna göre, Ford'un dünyadaki 350 bin işçisine sembolik ücret karşılığında bilgisayar dağıtılıp, sınırsız internet kullanımı sağlanacak. Bu kampanya için ABD'deki Ford işçisi ayda 5 dolar ödeyecek.

ELEKTRONİK alanında lider olmayı hedefleyen otomobil üreticisi Ford Motor Company, dünyadaki 350 bin işçisine bilgisayar ve çok ucuza sınırsız İnternet kullanım hizmeti önerdi.

Merkezi Michigan'ın Dearborn kentinde olan şirket, işçilerine masaüstü bilgisayar ile renkli printer dağıtacağını ve çalışanların sembolik bir aylık ücret karşılığında İnternet'e sınırsız girebileceklerini bildirdi. Bu girişimin, Ford'a, önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyon dolara (168.6 trilyon lira) malolacağı tahmin ediliyor.

ABD'de, Ford işçilerine sunulan paket için ayda 5 dolar (2.8 milyon lira) ödeyecekleri, diğer ülkelerde ise aylık ücretin, işçilerin gelir ve yaşam standartlarına göre ayarlanacağı kaydedildi.

GELECEĞİNİZDEKİ İNTERNET

‘‘Geleceğinizdeki İnternet: Ford onu eve sokuyor’’ başlığıyla haberi birinci sayfadan veren International Herald Tribune, Hewlett-Packard Corp.'un bilgisayar ve printerleri sağlayacağını, United Technologies'in de Internet hizmetlerini sunacağını bildirdi. San Francisco'daki People PC'nin de 24 saat teknik servis vereceği ifade ediliyor.

Ford'un Başkanı William Ford, yapılan girişimi açıklarken, şunları söyledi:

‘‘Programın amacı, işçileri kontrol etmek veya onların özel yaşamlarına müdahaleyi öngörmüyor. Tek amaç, işçilerimizi sürekli değişmekte olan dünyaya entegre etmek.’’

Ford'un bu cesur girişiminin, diğer firmalara da örnek oluşturması bekleniyor.

Nitekim, havayolu şirketi Delta Airlines da önceki gün, işçisine PC ve 36 aylığına ayda 12 dolara (6.7 milyon lira) on-line temin edeceğini açıkladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı