Ford, Volvo Otomobil'i 6.5 milyar dolara alıyor

Hürriyet Haber
29 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ocak 1999 - 00:01

Dünyanın ikinci otomobil devi Ford Motor, İsveç sermayeli Volvo'nun otomobil bölümünü 6.5 milyar dolara alıyor. Ford Başkanı William Clay, ‘‘21. yüzyıl vizyonumuz otomobilde dünyanın önde gelen firması olmak. Volvo operasyonu bu hedefin bir parçası’’ dedi.

Dünyanın ikinci büyük otomobil firması Ford Motor, İsveç sermayeli Volvo firmasının otomobil bölümünü satın alıyor. Her iki firma tarafından teyit edilen anlaşma uyarınca, ABD sermayeli Ford firması, binek otomobil bölümü için ünlü Volvo firmasına 6.5 milyar dolar (2.1 katrilyon lira) ödeyecek. Ford'un Volvo'yu satın almasının ardından Avrupa piyasasındaki payını yüzde 10 oranında artırması bekleniyor.

Anlaşmanın ardından bir açıklama yapan Ford Başkanı William Clay Ford,‘‘Ford olarak 21. yüzyıl için vizyonumuz, otomobil sektöründe servis ve üretim alanında dünyanın önde gelen firması olmasıdır. Volvo, bu vizyonun gerçekleştirilmesinde ileri doğru atılmış anlamlı bir adımdır’’ dedi.

Ford Genel Müdürü Jacques Nasser'de,‘‘Volvo'yu yedinci marka olarak bünyemize katarak, müşterilerimize daha çok

seçenek sunmayı, gelirimiz ve kárlılığımızı arttırmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Volvo tarafından yapılan açıklamada da, otomobil bölümünün satışının ardından firmanın kamyon, otobüs, uçak ve gemi motorları üzerinde yoğunlaşacağı kaydedildi. Volvo, geçen yıl yaklaşık 400 bin otomobil satmıştı. Firmanın geçen yılki otomobil satışlarının 100 bin 200'ü ABD'de gerçekleşirken, İsveç'te 53 bin 600 otomobil satışı yapmıştı.

Daimler Benz ile Chrysler'in birleşmesinin ardından, Volvo otomobil firması, İtalyan Fiat, Alman Volkswagen firmalarının büyük ilgisini çekiyordu.

Son olarak Volvo'yu satın alan Ford, ABD'de Mercury, Lincoln, İngiltere'de Jaguar, Aston Martin markalarını üretiyor. Ayrıca Ford, Japon otomobil firması Mazda'nın üçte bir hissesine, Güney Koreli Kia'nın ise yüzde 6.9 hissesine sahip bulunuyor. Ford'un ABD'de 6.9 milyon adet araç üretimi var.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı