Ford, Türkiye’de 8 milyar lira ciroya ulaştı, kârıyla dünyada yine parmak ısırttı

Emre ÖZPEYNİRCİ
10.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.01.2011 - 12:31

2010 yılını Türkiye’de 9’uncu kez lider olarak tamamlayan Ford Otosan, 8 milyar liralık rekor ciro elde etti. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “2010 yılındaki performansımızla Ford dünyasının en gözde ülkesi olduk. Hem Avrupa’da 39 ülkeyi sollayarak en kârlı, hem de en yüksek pazar payına sahip Ford ülkesi olma başarısını gösterdik” dedi.

2010 yılındaki performansıyla Ford dünyasının en gözde ülkesi konumunda bulunan Türkiye, hem Avrupa’da 39 ülkeyi sollayarak en kârlı, hem de en yüksek pazar payına sahip Ford ülkesi olma başarısını gösterdi. 2009 yılında 5.5 milyar lira olan cirosunu 2010 yılında yüzde 40 artıran Ford Otosan, yaklaşık 8 milyar liralık ciroyla yeni bir rekor kırdı. Ford Otosan’ın daha önceki en büyük cirosu 7.2 milyar lira ile 2007’de gerçekleşmişti.
9’uncu kez lideriz
Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2010’un hem Türk otomotiv sektörü, hem de kendileri adına çok verimli geçtiğini belirttti. “Otomotiv sektörü tarihininin en iyi yılını yaşarken bizde 9’uncu kez yılı lider olarak tamamladık” diyen Otay, 2010’daki satış performansıyla bir kez daha Ford dünyasının gözde ülkesi olduklarını söyledi. Otay, şöyle konuştu: “Türkiye, geçen yıl İngiltere’yi geçerek, Avrupa’da en yüksek pazar payına sahip Ford ülkesi olma başarısını gösterdi. Türkiye, yüzde 15.7’lik pazar payıyla İngiltere’nin dışında Macaristan, İrlanda gibi ülkeleri de geride bıraktı. Ayrıca, kârlılıkta da Avrupa’yı solladı. Türkiye, bu yıl da 39 ülkeyi geride bırakarak, en kârlı ülke oldu.”
Bize imrenerek bakıyorlar
Türkiye’nin Ford dünyasında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Nuri Otay, şunları anlattı: “Geçen yıl en yüksek pazarı payına sahip olan İngiltere’yi geçtik, bir numara olduk. Satış adetlerinde de Avrupa’daki ilk beş ülke arasındayız. Bu başarı tablosu nedeniyle Türkiye’ye imrenerek bakıyorlar. Başarının nedenlerini merak ediyorlar. 2010’da Ford Otosan, 9’uncu kez üst üste toplamda pazar lideri oldu, yılı 123 bin adetlik satışla kapattık. Yıl toplamında en yüksek satış yapılan ikinci yılımızı yaşadık. Aralıkta 25 bin adetle Ford Otosan tarihindeki en yüksek aylık satış rakamı gerçekleşti.”
63 ilde birinciyiz
Türkiye’de 81 ilin 63’ünde en çok satan marka olduklarını kaydeden Otay, yine lider oldukları 2009 yılında bu sayının 49 olduğunu hatırlattı. Otay, şunları anlattı: “2010’da bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 242 bin adet üretim gerçekleştirdik. İhracatımız yüzde 37 artışla 177 bin adete ulaştı. 2 milyar Euro’yu aşan ihracat cirosu ile Ford Otosan bu yıl da Türkiye’nin en fazla ihracat yapan üç şirketinden biri oldu.”
Hedef 10’uncu liderlik
2011’de 10’uncu kez pazar liderliği hedeflediklerini söyleyen Otay, üretimin 250 bin adet, satışların ise 187 bin adet olarak gerçekleşeceği tahmini yaptı. Ticari araçta geleneksel liderliğin devam ettiğini söyleyen Otay, “Kendisinden sonraki 6 markanın toplamı Transit’i yakalayamıyor. Bu yıl otomobil segmentinde Ford Otosan şimdiye kadarki en yüksek pazar payını elde ederek ikinciliğe yükseldi” dedi.

Connect’i Amerika’ya gönderdi Transit’e ise samba öğretiyor

FORD Otosan’ın 5 kıtada 129 ülkeye ihracat yaptığını hatırlatan Nuri Otay, Kuzey Amerika’nın ardından 2010 yılı son çeyreğinde Güney Amerika’ya da ihracata başladıklarını söyledi. Geçen yıl sonlarında Brezilya’ya deneme amaçlı Transit ihraç ettiklerini kaydeden Otay, “Büyük potansiyeli olan Brezilya’ya 2011 yılında 2-3 bin adet Transit ihraç edeceğiz. Bu sayının talebe bağlı olarak artmasını bekliyoruz” dedi.

Connect, ABD’nin 11 şehrinde taksi oldu

NEW York taksi ihalesinde Transit Connect’in 3 finalistten biri olmasını değerlendiren Nuri Otay, şunları söyledi: “Bu sevindirici bir şey. Ama Transit Connect ABD’de zaten taksi olarak kullanılıyor. Şu anda 11 kentte özel olarak üretilen Transit Connect’ler çalışıyor. Biz New york ihalesini kazanmamız halinde diğer tüm şehirlerdeki taksiler gibi tümünü Gölcük’te üretip ihraç edeceğiz.”

Elektrikli Connect’ten bu yıl 500 adet üretiriz

NURİ Otay, 2011 yılı ortasında Amerika’da satışa sunulacak elektrikli Transit Connect modelinden 500 adet üreteceklerini belirterek, “Bu araçları biz Gölcük’te elektrik altyapısı monte edilecek şekilde özel olarak üreteceğiz. Türkiye’den giden araçların elektrik donanımları Amerika’da takılacak” diye konuştu.

2.el Ford Ticariler için tıklayın

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı