Gündem Haberleri

  Ford Otosan'ın sosyal yatırımları

  A.A.
  01.10.2007 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Özellikle Marmara Depremi sonrası sosyal yatırımlarını artıran Ford Otosan, depremin ardından kurduğu çadır kent ve başlattığı konut projeleriyle barınma sorununun çözümüne yönelik çalışmalar yürüttü. Hasar gören pek çok okulun tadilatını üstlenen Ford Otosan, son olarak açılışı yarın yapılacak ilköğretim okulunu inşa etti.

  Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Ufuk Güçlü, fabrikayı Kocaeli'ne kurmalarının “olaylı” olduğunu belirterek, “Kocaeli'nin ciğerleri gidiyor” diye haberler yapıldığını hatırlattı.

  Fabrika arazisinin kendilerine satışının şartlı olduğunu ifade eden Güçlü, yalnızca ticari garantilerle değil, bazı sosyal isteklerin de karşılanması şartıyla araziyi alabildiklerini dile getirdi.

  Gelen istekler arasında, Anadolu Lisesi inşaatının tamamlanması ve Kocaeli Üniversitesine Tanı Merkezi yapılması gibi sosyal projeler bulunduğunu, ticari alanda da yılda 1 milyar dolar ihracat garantisi istendiğini dile getiren Güçlü, tüm istekleri fazlasıyla, katlayarak yerine getirdiklerini söyledi.

  Güçlü, şöyle konuştu:
  “Depremin hemen ardından bin çadırlık çadır kent kurduk. Bir süre burada barınanların günlük ihtiyaçlarını karşıladık. İlaç yardımı oldu, kurtarma faaliyetlerine katıldık. Hatta o dönem en büyük problemimiz kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere vinç operatörü bulabilmekti. Bu çalışmaları 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız 116 dairelik Gölcük Gözlementepe'deki Ford Evleri izledi. Bu projenin bize maliyeti 2.5 milyon dolardı. Evleri inşa ettik ve Gölcük, İhsaniye, Yeniköy, Hisareyn Belediyelerine devrettik. Dönemin Ford Otosan Genel Müdürü, konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada “Ev alma komşu al” demişti. Biz de iyi komşu olmaya çalışıyoruz. Sadece şirket olarak değil, çalışanlarımızın da gerçekleştirdiği projeler var. Çalışanlarımız 2006 yılında Fidanlık İlköğretim Okuluna 'Ülkem için bir gün' başlığı altında tadilat çalışmalarına katıldı.”

  DİĞER PROJELER

  Güçlü, sadece Kocaeli'de kalmadıklarını, Batman'daki sel felaketinde yardıma koştuklarını, ilköğretim okullarında sağlık taramaları, mesleki sağlık ve güvenlik günü organizasyonları, öğretmenlere yönelik Anıtkabir ziyareti gibi programlar gerçekleştirdiklerini bildirerek, şöyle devam etti:
  “Depremde ailesini kaybeden çocukların topluma yeniden kazandırılması için bir yurt yaptırdık. 2007 yılında Sepetlipınar İlköğretim Okuluna bilgisayar laboratuvarı, Gölcük Endüstri Meslek Lisesine Öğrenci Kulübü Kurulması, resim yarışmaları ve benzer faaliyetler gerçekleştirdik.

  Geçtiğimiz yıl İzmit'te merkezi bir okulun depremde hasar gördüğünü ve boşaltıldığını öğrendik. Vehbi Koç Vakfı aracılığıyla proje haline getirdik ve okulu yıkıp, yeniden inşa ettik. İzmit'i, çalışanlarımız olduğu kadar, İzmitliler için de cazip bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Yaptırdığımız bu okul son değil, yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Sosyal kalkınma çok önemli. Bu kalkınmayı sağlayabilmek için diğer kurumlarla birlikte ne yapabiliriz? Yerli katılım olmaz ise yaptığımız şeylerin bir anlamı yok. Tepeden inme, istenmeyen bir projenin faydası olmaz. Çalışanlarımızın İstanbul yerine burada oturmalarını sağlayabilmek, cazip hale getirebilmek için ne yapmalıyız? Olay yalnızca konut meselesi değil, çevre olarak daha cazip hale nasıl gelir? Biz bunları düşünüyoruz.”

  SPORTİF FAALİYETLER

  Güçlü, çalışanlarının bir kısmının yelken sporuyla uğraştığını öğrenmeleri üzerine bu yıl üçüncüsü gerçekleşen 'Ford Kupası Yelken Yarışlarını' organize ettiklerini ve beş yıldır da Türkiye Ralli Şampiyonasının Kocaeli ayağını düzenlediklerini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı