Ford, Kocaeli fabrikası için 15 milyon dolarlık kazık çaktı

Hürriyet Haber
28.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bir yıl önce temeli atılan Ford Otosan Kocaeli fabrikasında geri sayım başladı. 650 milyon dolara mal olması beklenen fabrika 2000 başında deneme üretimine başlayacak. Yaklaşık 10 milyon dolarlık fabrika arazisini teşvikle alan Ford Otosan, toprağın yumuşak olması nedeniyle yapıyı sağlamlaştırmak için kazık çakmak zorunda kaldı. Ford Otosan Genel Müdürü Ali İhsan İlkbahar, ‘‘Bu kazıkları yan yana dizseniz Ankara-İstanbul arasındaki yol dolar. Arazi yumuşak, 30 bin adet kazık çaktık. 15 milyon dolara mal oldu. Ama uğraştığımıza değdi’’ dedi. İlkbahar, Sakıp Sabancı'nın bir süre önce Toyota yatırımı sırasında devletin teşvik vermemesinden yakınmasının hatırlatılması üzerine de şu yanıtı verdi:

‘‘İhracat amaçlı projelere devlet destek veriyor. Biz de 10 milyon dolarlık araziyi teşvikle aldık 15 milyon dolarlık kazık çaktık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ihracat amaçlı her projeye destek verir. Toyota da ihracat amaçlı bir proje getirdiğinde destek alır. Kim getirirse alır’’

Kocaeli fabrikasında bina inşaatının yüzde 80'ni tamamlandı. Maliyeti 550 milyon dolar planlanan fabrika yeni teknoloji nedeniyle 650 milyon dolara mal olacak. 2000'li yılların modern ve çevre dostu teknolojisine uygun olarak yapılan fabrikada iki tip araç üretilecek. Ford yöneticilerinin tipini ve modelini sır gibi sakladıkları birinci aracın üretimine 2000 yılının ikinci yarısında başlanacak. Üretim kapasitesi 160 bin adet olacak.

Ford Otosan'ın üretimini planladığı ikinci araç ise yüzde 95 ihracata yönelik olacak. 100 bin adetlik üretim kapasitesinin hedeflendiği bu modelin de türü sır gibi saklanıyor. İhracata yönelik olarak planlanan yeni aracın üretimine de 2001 yılının son çeyreğinde başlanacak. Fabrikanın en önemli özelliklerinden biri de üretilecek araçların solvent menşeeli boya yerine su bazlı boya ile boyanacak olması. Su bazlı boya çevre dostu olarak biliniyor ve Türkiye'de otomotiv sektöründe ilk kez Ford Otosan tarafından kullanılacak.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı