Ford, BMW'ye göz koydu

Hürriyet Haber
06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomotiv dünyası bomba gibi bir evliliğe daha hazırlanıyor. DaimlerChrysler'le rekabet edebilmek için üç aşamalı bir plan hazırlayan Amerikan devi Ford'un Alman otomobil üreticisi BMW'yle Honda'yı satın alacağı iddia ediliyor. Uzmanlar, ‘‘Bu Daimler ve Chrysler'inki gibi bir birleşme değil. Ford, BMW'yi satın alacak'' yorumu yapıyor.

DaimlerChrysler birleşmesiyle büyük deprem yaşayan otomobil endüstrisinde yeni bir bomba daha patlamak üzere. ABD'nin otomotiv merkezi Detroit'teki kaynakların iddiasına göre Amerikan devlerinden Ford, Almanya'nın numaralı oto üreticisi BMW'yle Japon Honda'yı satın almaya hazırlanıyor.

Fransız Haber Ajansı AFP, Ford yönetimine yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, bu büyük alışverişin bu hafta içinde ilan edileceğini duyurdu. Hazırlanan finansman paketinin detaylarıyla ilgili bilgi verilmedi, ancak BMW hisselerinin aşamalı olarak devir alınacağı ve otomobil endüstrisiyle tarihsel bağları olan bir bilgisayar şirketinin de alıma dahil olduğu belirtildi. Kaynaklar, söz konusu bilgisayar şirketinin Ford bünyesine katılmasıyla, otomotiv kuruluşunun kompüter teknolojisinde çok büyük avantaj elde edeceği kaydedildi.

Ajansa bilgi veren kaynak, Ford'la BMW arasındaki anlaşmanın en erken önümüzdeki cuma günü açıklanacağını söyledi.

Ford-BMW evliliğinin bir birleşme değil, ABD şirketinin Alman şirketini satın alması şeklinde bir alışveriş olacağını belirten kaynaklar, BMW için büyük miktarda nakit gerektiğine dikkat çektiler.

Verilen bilgiye göre Ford, Daimler ile Chrysler'in birleşmesinden sonra dünya pazarlarındaki pozisyonunu takviye etmek için üç aşamalı bir plan hazırlamıştı. BMW'nin satın alınması bu planın ilk adımını oluşturuyor. Honda ve kompüter firmasının satın alınması da ikinci ve üçüncü adımlar olacak.

Gelinler Ford'a ‘hayır' diyor

BMW ve Honda, Ford tarafından satın alınacakları iddiasını kesin bir dille reddediyor. Her iki şirket de Ford'la pazarlık aşamasında oldukları şeklinde yayılan haberleri yalanlayıp: ‘‘Biz kimseyle birleşmeden de ayakta kalabiliriz'' dediler.

BMW'nin satılık olduğu, Ford, Fiat ve Volkswagen'in de şirkete talip olduğu dedikoduları geçtiğimiz hafta borsa çevrelerinde dolaşmaya başlamıştı. Bunun üzerine Alman Der Spiegel dergisi doğruları ilk ağızdan öğrenmek üzere BMW'nin Başkanı Bernd Pischetsrieder'in görüşlerine başvurdu. Şirket başkanı derginin bu haftaki sayısında yayınlanan söyleşide şöyle konuştu:

‘‘BMW'nin çekici ve arzu edilen bir gelin olması tabii ki çok güzel ama, maalesef ‘hayır' diyor. Bu haberler de beni yavaş yavaş sinirlendirmeye başlıyor. Şirketimizin en büyük hissedarı olan Quandt ailesi, kuruluşun bağımsız kalmasında kararlı.’

Honda Motor şirketinden üst düzey bir yetkili dün AFP'ye yaptığı açıklamada, ‘‘Böyle bir plandan haberim yok'' dedi. Hiroyuki Shimojima adlı yetkili, Honda'nın köklü bir kuruluş olduğunu ve kimseye satılmayı planlamadığını belirtirken, Tokyo'daki gözlemciler de Ford'la pazarlık haberlerinin şirketin planlarına aykırı düştüğünü söylediler. Bu gözlemcilerden biri, ‘‘Bizim bildiğimiz kadarıyla Honda'nın hedefi büyümek değil, yeterlilik esasına dayalı olarak iş yapmak. Ford ve DaimlerChrysler, yüzde 10 - yüzde 20 dolayında hisseyle ortaklık kurmak için Honda'ya yanaşmak istiyor olabilir ama, bildiğim kadarıyla şirket bağımsızlığından çok memnun'' dedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı