Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Forbes-17 Kasım

  Ekonet
  17 Kasım 2009 - 11:09Son Güncelleme : 17 Kasım 2009 - 11:09

  - Doların düşmesi için uzun bir yolu var
  - Çin hakkındaki efsaneler son buluyor
  - Perakende satışları hisseleri yükseltti

  --Doların düşmesi için uzun bir yolu var

  Pazartesi günü ile altının ons değerinin 1131 dolar ile tavan yapması ve doların düşmeye devam etmesi ile doğan spekülasyonlar küresel emtia piyasası üzerinde çok büyük etki yaptı. Zayıflayan dolar ile değeri düşen ABD hisselerinin özellikle Çin’de hisse senetleri ile emtia piyasalarında yarattığı aşırı yatırım küresel ekonomi için büyük risk taşıyor.

   

  --Çin hakkındaki efsaneler son buluyor

  George Bush döneminin başlarında bilinen Çin ile şimdiki Çin arasında bir benzerlik yok. Pazar günü Afrika’ya 10 milyar dolarlık borç aktarma sözü veren Çin, birçok ülkenin kendisine olan borcunu da sildi. Ülkede 100 milyon insan fakirlik seviyesinden çıkarken, Çin her sene 6.5 milyar dolarlık alımın yapıldığı bir piyasaya dönüştü. Anketlerde ülke nüfusunun yüzde 86’sı hayatından memnun olduğunu belirtirken, 32 yaş altı nüfusun yüzde 80’i gelecek adına iyimser.

   

  --Perakende satışları hisseleri yükseltti

  Ekim ayında perakende satışlarının beklenenden yüksek gerçekleşmesi ve doların çizgisinden kaymaya devam etmesi, hisselerde artışa neden oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi ortalaması yüzde 1’in üzerinde artışla 13 aydan bu yana en büyük yükselişi gösterirken, 136 puan kazandı. Standard & Poor's 500 endeksi ise son bir seneden bu yana ilk defa 1,100 seviyesinin üzerinde kapandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı