‘Fonların fonu’ için model zirvesi yaptılar

Hülya GÜLER
06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın girişimciliğin desteklenmesi amacıyla oluşturulacak ‘fonların fonu’ olarak anılan kamu destekli risk sermayesi fonu için şirket CEO’ları ile buluştuğu toplantıda, İsrail ve Yeni Zelanda modelleri öne çıktı.

Kamu-Özel Sektör Ortaklığıyla Girişim Sermayesi Modelleri’ başlıklı toplantıda CEO’lar, oluşturulacak ‘fonların fonu’nun başarılı olması için kamunun mutlaka sermaye koyması gerektiğini vurgularken, yönetimin özel sektöre bırakılması gerektiğinin altını çizdi. Toplantıya İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’ın yanı sıra, aralarında Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ile Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur’un da bulunduğu 50 şirketin üst düzey yöneticisi katıldı. 

Akıllı paranın odağı olmak

Çağlayan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim arzumuz daha fazla uluslararası sermaye çekmenin yanısıra Türkiye’yi ‘akıllı para’ diye tabir edilen girişim ve risk sermayesi fonlarının odağına yerleştirmek. Türkiye’nin girişim sermayesi konusunda ciddi adımlar atması gerektiği ortada. Bugüne kadar yaklaşık 50 kadar girişim sermayesi fonu Türkiye’de 150’ye yakın firmamızı fonladı. Bu firmaların yarıya yakını ihracatçı firmalar. Söz konusu firmalarımızın ihracatı 2011’de 1.5 milyar dolara yaklaştı. Bu rakam çok düşük.”

Risk sermayesi konusunda dünyadaki en başarılı örnekler arasında gösterilen İsrail’in ‘Yozma’ modelinde, kamu ve özel sektörün birlikte sermaye koydukları fondan destek alanların sayısı hızla arttı. İsrail devleti fonu kurduğunda yıllık ortalama risk sermayesinden yararlanan şirketlerin sayısı 200 iken, bu rakam 10 yılda 2 bin 200’e çıktı. Risk sermayesinde öne çıkan bir diğer model de Yeni Zelanda modeli. Bu modelde risk sermayesi odaklı fonların hepsi aynı çatı altında toplandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı