Fondaki bankaların satışı için başvuru süresi sona erdi

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndaki bankalardan 8’inin satışı için, talipli olanların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na başvuruları, bu akşam mesai saati bitiminde sona erdi.

Yetkililer, Fon’daki bankaların satışı konusunda çalışmaların planlandığı gibi gittiğini belirtirken, Kurul, önümüzdeki hafta başvuruları değerlendirdikten sonra, kimlerin banka sahibi olabileceklerini açıklayacak.

Bu arada BDDK tarafından, başvuruda bulunan gruplara ilişkin resmi açıklama yapılmazken, şu ana kadar Koç Grubu, Garanti Bankası, Finansbank ve Dışbank, bankalara ilgi duyduklarını bildirdiler.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım ise ilk aşamada kendi üyeleriyle rekabete girmemek açısından talep belirtmeyeceklerini belirtirken, „süre biter, satılan satılır. Satılamayanlar için yeni süre açılır. Banka sahibi olmamız halinde, banka nasıl çalıştırılır kamuoyuna göstereceğiz“ şeklinde açıklama yapmıştı.

TEMİZEL: „TALİPLİ TAHMİNİN ÜZERİNDE“

BDDK Başkanı Zekeriya Temizel ise dün akşam TÜSİAD Kokteylinde gazetecilerin sorusu üzerine, Fon’daki bankalara, tahminin üzerinde talipli olduğunu bildirdi.

Temizel, Fon’daki bankalara talipliler arasında yabancı banka olup olmadığı şeklindeki soruya, „yabancılar da var ama ne kadar efektif hale dönüşür. Yani gerçek talep haline dönüşür bilemiyorum. Şu anda bir değerlendirme yapıp, sahip olabilecekleri açıklayacağız“ dedi.

Fon’daki bankaların satışına ilişkin bir soruya karşılık Temizel, Fon’daki bankaların satışı konusunda aksama olmadığını, planlandığı gibi gittiğini, bugün akşama kadar bütün başvuruları alacaklarını söylemişti.

8 BANKANIN SATIŞINA İLİŞKİN EYLEM PLANI

Fon’daki 11 bankadan Türk Ticaret Bankası, Bank Ekspres, İnterbank, Yurtbank, Egebank, Sümerbank, Esbank ve Yaşarbank’ın yer aldığı 8’nin satışına dönük, önce ortak yönetim Kurulu oluşturulurken, BDDK geçtiğimiz 16 Kasım’da, bu bankaların satışında izlenecek eylem planını açıklamıştı.

Buna göre, söz konusu bankaların hisselerinin satışından önce, mali bünyelerinin güçlendirilmesi ve sermaye yeterliliği rasyosunun tutturulması için gerekli olan 6.1 milyar dolarlık kaynak, Hazine Müsteşarlığı tarafından borç olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na verildi.

BDDK’nın daha önce açıkladığı eylem planına göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan bankaların satışında, tekliflerin değerlendirilmesi ve ihalelerin sonuçlandırılması çalışmaları Nisan 2001’de tamamlanacak.

Bu aşamanın ardından, satış sözleşmelerinin imzalanması ve hisselerin devri gelecek.

FON’DAKİ BANKALARIN SATIŞINDA İZLENECEK AŞAMALAR

TMSF bünyesinde bulunan 8 bankanın satışına ilişkin BDDK tarafından açıklanan ve eylem planı uyarınca, şimdiye kadar yapılanlar dışında, önümüzdeki dönemde izlenecek aşamalar şöyle:

“-Bankaların hisselerini satın almak üzere TMSF’ye başvuracak potansiyel alıcıların, başvuru formlarını Kurum’a teslim etmeleri, (bugün tamamlanıyor)

-Kurul’ca konulan koşulları taşıyan alıcıların Kurul’ca onaylanması ve durumun ilgililere bildirilmesi (22 Aralık’ta tamamlanacak)

-Gerekli koşulları taşıyan yatırımcılarla gizlilik sözleşmeleri yapılarak, ilgilendikleri bankalarda gereken incelemeleri yapmalarının sağlanması, (Ocak 2001’de tamamlanacak)

-Gerekli incelemeleri yapan kuruluşlarının varsa önerilerinin alınarak değerlendirilmesi, (Ocak 2001’de tamamlanacak)

-TMSF tarafından ihale şartnamelerinin hazırlanması, ihalelerin açılması, duyuruların yapılması. (Şubat 2001’de tamamlanacak)

-Yatırımcıların şartnamelerde belirtilen hususları dikkate alarak ve bankalar hakkında her türlü bilgileri de edinerek ve gerektiğinde „Due-Dilligence“ yaptırarak teklifleri hazırlamaları ve Fon’a iletmeleri. (Nisan 2001’in ilk haftasında tamamlanacak)

-Tekliflerin değerlendirilmesi ve ihalelerin sonuçlandırılması. (Nisan 2001’in sonuna kadar tamamlanacak)

-Satış sözleşmelerinin imzalanması ve hisselerin devri.“

İlk planda satışı yapılacak 8 banka haricinde Fon’da, 27 Ekim 2000 tarihinde devredilen Etibank ile Bank Kapital ile 6 Aralık 2000 tarihinde devredilen Demirbank da yer alıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı