Fon'daki bankalar bedava verilsin

Hürriyet Haber
16 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Eylül 2000 - 00:01

MERKEZ Bankası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki 8 bankanın toplam zararının 10 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Türk Ekonomi Bankası (TEB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, ‘‘Satarak, bu zararı karşılamak mümkün değil. Bu bankaları isteyenlere bedava verelim’’ dedi.

Londra'da düzenlenen, ‘‘Türkiye'de Sermaye Piyasaları ve Yatırım Olanakları’’ seminerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Canevi, Fon'daki bankaların bir an önce devletin sırtından alınması gerektiğini söyledi. Canevi, şöyle konuştu.

‘‘Bu bankalar gerek denetim eksikliği, gerekse kötü yönetim sonucu zarar etmiştir. Benim kişisel fikrime göre bu bankaların satışından elde edilecek gelir ile 10 milyar dolar zararı tazmin etmek mümkün değildir. Bu nedenle bankalar bedelsiz olarak talep edenlere devredilmeli, devlet bu bankaların kárlı işletilmesi durumunda kárdan pay alarak zararını tazmin etmeye çalışmalıdır.’’

Canevi, bankacılıktan kaynaklanan bu tip krizleri bir çok ülkenin yaşadığını, ancak Türkiye'de yaşanan zararın bu ülkeler ile karşılaştırıldığında telafi edilecek düzeyde kaldığını söyledi.

Güney Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşanan benzer krizlerde, bankacılığın yanısıra diğer piyasalarında krizden etkilendiğini belirten Canevi, ‘‘Türkiye'de zarar sınırlı kalmış ve bankacılığın dışındaki piyasalar krizden etkilenmemiştir’’ dedi. Türkiye'de bankalar krizinde ortaya çıkan zararın Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 5'i düzeyinde kaldığını hatırlatan Canevi, şöyle konuştu: ‘‘Türkiye bu zararı karşılayacak güçtedir. Ancak bir daha böyle sonuçların yaşanmaması için çaba sarfetmeliyiz. Türk bankacılık sektöründe haksız rekabet var, etkin denetim yok. Denetimi daha etkin ve çağdaş yapmalıyız.’’ Cüneyt UZUNOĞULLARI

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı