Spor Fonda da para yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fonda da para yok

YEREL HABERLER FONDA DA PARA YOK

Devlet Bahçeli: G.Saray'a ödül sembolik olmalı

Hürriyet’e konuşan milletvekilleri genelde G.Saray'a ödülü destekliyor ancak bazıları telaffuz edilen rakamları astronomik bulurken, bazıları ise bunun hukuka aykırı olduğunu savunuyor.

UEFA Kupası Şampiyonu olan Galatasaray'ın devletten yardım alıp almaması tartışma konusu olmaya devam ediyor. Başbakan Bülent Ecevit yardım konusunda açık bir yaklaşımda bulunmazken, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Galatasaray'a 20-30 milyon dolar gibi yüklü bir para verilmesine karşı çıktı. Bahçeli, Galatasaray'a daha önce kendisine bağlı Başbakanlık Tanıtma Fonu'ndan 1 milyon dolar yardım yapıldığını anımsatarak, bu kulübe son başarısından ötürü ancak, ‘sembolik’ bir yardım yapılabileceğini savundu.

MHP milletvekillerinden edinilen bilgiye göre Bahçeli'nin bu konudaki görüşü özetle şöyle:

<ı>Zaten vermiştik

‘‘Bu güzide kulübümüze, Tanıtma Fonu'ndan daha önce zaten 1 milyon dolar destek sağlamıştık. Elbette, başarı ödüllendirilmeli. Buna karşı çıkmıyoruz. Ancak, kanuni düzenleme yapılmalı ve çıkarılacak ödül yönetmeliği ile ödüllendirme kurumsallaştırılmalı. Ödül miktarının da yüklü değil, sembolik olmasında fayda var. Kaldı ki, istesek de Türk Tanıtma Fonu'nda para yok. Ancak, fona özel olarak para aktarılırsa, o zaman ödül verilebilir.’’

Bahçeli'nin yardım olayına soğuk baktığını öğrenen MHP milletvekilleri, Galatasaray'a yardım yapılmasına karşı olduklarını beyan etmeye başladılar.

Başbakan Bülent Ecevit bu konuda çok açık bir yaklaşımda bulunmazken, dünkü grup toplantısında ‘‘Galatasaray'ın Avrupa'daki başarıları, ulusumuzun kendine güvenini ve dünyadaki saygınlığını arttırmıştır’’ dedi.

Siyasal partilere mensup milletvekilleri genellikle, Cim-bom'a maddi destek verilmesini onaylarken, usul konusunda dikkati olunması gerektiğini savundular.

Bu konuda Hürriyet'e açıklama yapan milletvekillerinin değerlendirmeleri şöyle:

<ı>Geleceğe dönük olalı

Erdoğan Toprak (DSP : Teşvik amaçlı verilmeli. Ancak, geleceğe dönük olmalı.

Ali Ilıksoy (DSP): Yardım, hakkaniyet ölçüsünü aşmamalı, Galatasaray'ın yaptığı tanıtım ile eş oranlı olmalı.

Rıdvan Budak (DSP): Diğer takımları incitmemeli. Böylesine büyük bir başarıyı, Türkiye'ye getirenler de ödüllendirilmeli. Söylenilen rakamlar çok büyük bir para.

Gönül Saray Alphan (DSP): Yasa sadece Galatasaray'ı kapsamayacak, tüm sporcuların teşviki için bir düzenleme yapılacak.

<ı>Hukuka aykırı

Ertuğrul Yalçınbayır (ANAP): Galatasaray'a özel olarak maddi ödül verilmesi hukuka aykırıdır. Ayrıca kulüplerimiz arasında haksız rekabete de yol açacaktır. Avrupa'da hiç böyle br şey gördünüz mü?

Rüştü Kazım Yücelen (Devlet Bakanı): Ödüllendirme yapılmalı; ama sadece Galatasaray için değil; bu şekilde başarı gösteren her takım ve sporcuyu kapsamalı.

Edip Safter Gaydalı (Devlet bakanı): Her takıma açık bir ödüllendirme olmalı.

Nejat Arseven (ANAP): Türkiye'nin tanıtımına yaptığı katkı nedeniyle Galatasaray'a mutlaka devlet katkısı sağlanmalı.

Yücel Seçkiner (ANAP): Dengeleri bozmamak, haksız rekabete meydan vermemek üzere bir yardım yapılmalı.

Ersin Taranoğlu (ANAP): oplumun adalet duyguları da düşünülmeli. Düzenleme genel olmalı. Ayrıca ödüllendirme devletin deprem bölgesindeki taahütlerini yerine getirmesi ile eşzamanlı gerçekleştirilmeli.

Mücahit Himoğlu (MHP)- Galatasaray UEFA Kupası'nı almasıyla adeta turizm elçiliği görevini yaptı. Böylesine bir tanıtımın kolay yapılamaz.

<ı>Gönülden yaparız

Faris Özdemir (DYP)- Tabi ki maddi yardım yapılsın. Bütün iyi oynayan takımlara böyle bir yardım yapılsın. Biz Beşiktaşlıyız ama yine de bu yardımın yapılmasını canı gönülden yapılmalıyız.

Necati Çetinkaya (DYP)- Bu yardımın yapılması çok isebetli olur. 165 ülkede Türkiye'nin tanıtımını yaptılar.

Mehmet Gül (MHP ): G.Saray, her türlü mükafatını fazlasıyla aldı. G.Saray yönetimi de müsrif değil, basiretli tüccar gibi davranmalı. Aksi takdirde Beşiktaş 5 tane yıldız alıp şampiyon olabilir. O zaman BJK'nın borcunu da devlet mi üstlenecek. KİT'leri bile özelleştirirken, GS'yı devletleştirecek miyiz? O zaman dünyayı dolaşan şarkıcı Tarkan'a da ödül verelim.

Şevket Bülent Yahnici (MHP : Takımlar kendi imkanlarıyla yarışıyor. Devletin bir spor kulübünden yana maddi imkanı katılması hoş olmaz.

İbrahim Halil Oral(MHP): Son derece yanlış olur. Ben Galatasaray'a para aktarılmasına ve haksız rekabet yaratılmasına karşıyım.

İsmail Kahraman (FP: Bu tür durumlara münferit bir hadise olarak bakılmamalı, genel olarak bir şablon getirilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Hüsamettin Korkutata (FP): Evet ödüllendirilmelidir ama rekabet ortamını bozmak da yanlıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle