Fon bankalarından tahsilat 795.3 milyon doları buldu

Hürriyet Haber
31 Temmuz 2001 - 12:47Son Güncelleme : 31 Temmuz 2001 - 12:47

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalardan, Fon'a devir tarihleri ile 30 Haziran 2001 tarihi arasında yaptığı tahsilat, tahsilat tarihlerindeki kurlar üzerinden, toplam 795,3 milyon dolar oldu.

BDDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TMSF'ye çetli tarihlerde devredilmiş bulunan Demirbank, İktisat Bankası, Türk Ticaret Bankası, Sümerbank (bünyesinde birleştirilen Egebank, Yaşarbank, Yurtbank, Bank Kapital, Ulusal Bank dahil) ve Etibank'ın (bünyesinde birleştirilen Interbank, Esbank dahil) Fon'a devir tarihleri ile 30 Haziran 2001 tarihi arasında yaptığı tahsilat, tahsilat tarihlerindeki kurlar üzerinden toplam 795,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Gerçekleşen toplam tahsilatın, 276,5 milyon doları bu bankaların eski ortaklarının ve bu ortakların sahibi bulunduğu şirketlerin bankaya olan borçlarından, 518.8 milyon doları da diğer sorunlu kredilerden oluştu.

Açıklamada, Bankalar Kanunu'nun 22. maddesine aykırılık teşkil etmesi nedeniyle, Fon bankalarının eski ortaklarından olan tahsilatın bankalar itibariyle dökümü hakkında bilgi vermenin mümkün olmadığı kaydedildi.

BDDK açıklamasında, Bankalar Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca Fon'adevredilen bankaların eski ortaklarının kendi lehlerine kullandıkları kaynakların veya bankayı bu suretle uğrattıkları zararın tahsili amacıile açılan davaların devam ettiği de ifade edildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı