Fon bankaları müşteri bekliyor

Hürriyet Haber
11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndaki bankalardan 8'i için oluşturulan ortak Yönetim Kurulu'nun Başkanı Tevfik Altınok, Fon'daki bankaları almak için müracaatların Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'na yapıldığını belirterek, ''Beklemedeyiz'' dedi.

Tevfik Altınok, Fon'daki 8 bankanın satışına dönük, potansiyel alıcılara 15 Aralık'ta çağrıda bulunmasıyla ilgili gelişmeleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun bildiğini söyledi.

Müracaatların Kurul'a yapıldığını hatırlatan Altınok, ''Beklemedeyiz. Fon'daki bankalara müşteri olup olmadığını görmeliyiz ki, çalışmalarımızı öne göre yönlendirelim'' dedi.

Tevfik Altınok, Fon'daki diğer 3 bankanın ortak yönetim kuruluna devrine ilişkin soru üzerine de, bu bankaların devir bilançoları tamamlandıktan sonra ekibe devredileceğini söyledi.

Altınok, bu bankaların bilançolarının henüz hazırlanmadığını kaydetti.

8 banka için eylem planı

Fon'daki 11 bankadan Türk Ticaret Bankası, Bank Ekspres, İnterbank, Yurtbank, Egebank, Sümerbank, Esbank ve Yaşarbank'ın yer aldığı 8'nin satışına dönük, önce ortak yönetim Kurulu oluşturulurken, BDDK geçtiğimiz 16 Kasım'da, bu bankaların satışında izlenecek eylem planını açıklamıştı.

Buna göre, söz konusu bankaların hisselerinin satışından önce, mali bünyelerinin güçlendirilmesi ve sermaye yeterliliği rasyosunun tutturulması için gerekli olan 6.1 milyar dolarlık kaynak, Hazine Müsteşarlığı tarafından borç olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na verildi.

Bu aşamadan sonra, bankaların satışının, belirlenen eylem planındaki adımlarla gerçekleştirilmesine dönük, Kurum'un, 20 Kasım Pazartesi gününden itibaren yatırımcıların banka sahibi olmak için gereken şartları taşıdıklarına ilişkin başvurularını kabul etmeye başlayacağı belirtildi.

Ayrıca, gereken nitelikleri taşıyanlara, ilgilendikleri bankalarda inceleme yapma olanağı verilmesi benimsendi.

BDDK'nın daha önce açıkladığı eylem planına göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesinde bulunan bankaların satışında, tekliflerin değerlendirilmesi ve ihalelerin sonuçlandırılması çalışmaları Nisan 2001'de tamamlanacak.

Bu aşamanın ardından, satış sözleşmelerinin imzalanması ve hisselerin devri gelecek.

Satış aşamaları

TMSF bünyesinde bulunan 8 bankanın satışına ilişkin BDDK tarafından açıklanan ve eylem planı uyarınca, şimdiye kadar yapılanlar dışında, önümüzdeki dönemde izlenecek aşamalar şöyle:

''Bankaların hisselerini satın almak üzere TMSF'ye başvuracak potansiyel alıcılara çağrı yapılması ve başvuru formlarını Kurum'a teslim etmeleri, (15 Aralık'ta tamamlanacak)

Kurul'ca konulan koşulları taşıyan alıcıların Kurul'ca onaylanması ve durumun ilgililere bildirilmesi (22 Aralık'ta tamamlanacak)

Gerekli koşulları taşıyan yatırımcılarla gizlilik sözleşmeleri yapılarak, ilgilendikleri bankalarda gereken incelemeleri yapmalarının sağlanması, (Ocak 2001'de tamamlanacak)

Gerekli incelemeleri yapan kuruluşlarının varsa önerilerinin alınarak değerlendirilmesi, (Ocak 2001'de tamamlanacak)

TMSF tarafından ihale şartnamelerinin hazırlanması, ihalelerin açılması, duyuruların yapılması. (Şubat 2001'de tamamlanacak)

Yatırımcıların şartnamelerde belirtilen hususları dikkate alarak ve bankalar hakkında her türlü bilgileri de edinerek ve gerektiğinde ''Due-Dilligence'' yaptırarak teklifleri hazırlamaları ve Fon'a iletmeleri. (Nisan 2001'in ilk haftasında tamamlanacak)

Tekliflerin değerlendirilmesi ve ihalelerin sonuçlandırılması. (Nisan 2001'in sonuna kadar tamamlanacak)

Satış sözleşmelerinin imzalanması ve hisselerin devri.''

İlk planda satışı yapılacak 8 banka haricinde Fon'da, 27 Ekim 2000 tarihinde devredilen Etibank ile Bank Kapital ile 6 Aralık 2000 tarihinde devredilen Demirbank da yer alıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı