Gündem Haberleri

  Focus: Müslümanlar kızgın ama aklıselim

  A.A.
  13.02.2006 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Alman Focus dergisi, ülkede yaşayan Müslümanların, İslam alemini rahatsız eden karikatürlerden rencide olduklarını, ancak aklıselim davrandıklarını yazdı.

  “Müslümanlar dargın, ancak aklıselim” başlığıyla verilen haberde, özellikle Türk kuruluşlarının Müslümanları itidalli davranmaya çağırdıkları belirtildi. Lübbecke kentindeki Mescid-i Aksa adlı derneğin Başkanı Kubilay Keliç, dergiye yaptığı açıklamada, Hz Muhammet'in her zaman şiddete karşı olduğunu belirterek, Müslümanların karikatürlere karşı kararlı şekilde gösteri yapmalarını anlayışla karşıladığını, ancak şiddet çağrılarına hiçbir şekilde anlayış gösteremeyeceğini söyledi.


  Radikal dinci olarak bilinen camilerden bu konuda açıklama yapılmazken, liberal olarak bilinen Berlin'deki Şehitlik Camii'nden bile bu konuda açıklama yapılmadığı, ancak Anayasayı Koruma Dairesi'nin, cuma namazlarından sonra birçok camide bu konuda verilen ılımlı vaazlardan memnun olduğu kaydedildi.

  İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Derneği Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü de, Almanya'da yaşayan Müslümanları itidalli davranmaya çağırarak, “Toplumumuzun sloganı barıştır. Özgürlük de sorumluluk gerektirir” şeklinde konuştu.
  Duisburg kentindeki Marxloh semtinde bulunan Türk-İslam Merkezi'nden Ali Topçuk da, Kur'an-ı Kerim'in her türlü şiddeti büyük bir günah olarak kınadığını ifade ederek, Müslümanların çoğunun eğitimsiz olmasının radikal çevrelerin kurbanı olmalarına yol açtığını savundu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı