İZMİR HABERLERİ

Foçalılar, Kurtuluş Günü Ve Şehitler İçin Yürüdü

IHA
12.09.2015 - 10:04Son Güncelleme :

FOÇALILAR, DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUN 93. YIL DÖNÜMÜNÜ VE SON GÜNLERDE MEYDANA GELEN TERÖR OLAYLARINDA YİTİRDİĞİMİZ ŞEHİTLERİ ANMAK İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPTI.

IHA

Foçalılar, düşman işgalinden kurtuluşun 93. yıl dönümünü ve son günlerde meydana gelen terör olaylarında yitirdiğimiz şehitleri anmak için yürüyüş yaptı.
11 Eylül 2015 Cuma akşam üzeri yapılan yürüyüş boyunca ellerinde bayraklar ve Atatürk posteri bulunan Foçalılar, marşlar eşliğinde yürüdü.
Her yaştan Foçalı, kurtuluş günü yürüyüşünde Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılıklarını coşkuyla ve kararlılıkla dile getirdi.
Demokrasi Meydanı’na dek yürüyen Foçalılar, Kurtuluş Savaşı Kahramanlarımız ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşımızı büyük coşkuyla hep bir ağızdan söyledi.
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.
Başkan Demirağ, konuşmasında, şunları söyledi:"11 Eylül Foçamızın özgürlükle bütünleşmesidir. 15 Mayıs 1919 da İzmir in işgaliyle başlayan Kurtuluş Savaşı, 26 Ağustosta Atamızın ‘hattı müdafa yoktur sathı müdafaa vardır o satıhta bütün vatandır’ söylemiyle büyük zaferi başlatmış ve 9 Eylül 1922 de İzmir in ve çevresinin kurtulmasıyla sona ermiştir. Foçamız da bu mücadelede 11 Eylül’de yerini almıştır. 93. yılını kutladığımız kurtuluşumuz en büyük yaşam nimetimizdir. Bugün özgür ve demokrasi ile barışı kucaklıyorsak bunun tek bir mimarı vardır Yüce Atamız ve Kahraman Ordumuz! Demokrasinin, özgürlüğün, medeniyetin beşiği İzmir, Türkiye’mizin yüz akıdır.
Ne şanslıyız ki biz de Egenin İncisi İzmir’in bir parçasıyız. 11 Eylül de ulu önder Atamız Foçamızı işgalden kurtarmış özgürlüğün rüzgarını Foçamıza estirmiştir.Verilen mücadele , başkaldırma bağımsızlık savaşıdır.Dişini tırnağına takıp kahramanca kadın , erkek, çoluk çocuk, yaşlı, genç el ele yürek yüreğe savaşmıştır. Yoksunluklara aman vermemiştir.Atamız ve kahraman ordumuz verdiği mücadeleyle dünyaya aman dedirtmiştir.Ve düşünün kü o zamanın teknolojisi ve imkanlarını… O koşullarda , yoksullukta , bir mucize yaratılmıştır.
Bu mucize Dünya Lideri Atatürk’ün, kahraman ordumuzla yarattığı mucizedir. Sadece kurtuluş savaşı verilmemiştir."
"BAYRAĞIMIZA VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ"
Kurtuluş Savaşı sonrasında tüm dünyaya uygarlığın, uygar bir ulus olmanın yankılarının aktarıldığına dikkat çeken Başkan Demirağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Atatürk Devrimleri ayrı bir medeniyet savaşıdır. Kanını canını özgürlüğe adayan bu topraklarda doğmak ve yaşamak ayrıcalıktır. Dünyanın en güzel denizi ve en güzel havasında bize emanet edilen bayrağımıza ve özgürlüğümüze sonuna kadar sahip çıkacağız. Ana ve temel görevimiz vatanımıza sahip çıkmak olmalıdır. Yaşadığımız günler zorlu günlerdir. Bu günlerde özgürlüğün nimetini unutturmamalıyız. Çoklukta barışı sağlamak kolay değildir. Gençlik emanetimizdir.Vatan , toprak, bayrak namusumuzdur!
Biz emanetlerimizi sevgiyle, gururla, kahramanca taşıyacağız. Söz veriyorum! Geleceğimiz gençliğimiz, bu emaneti bizden devralacak özgürlüğe, uygarlığa sahip çıkacaktır. Onlara güveniyoruz.Sevgili dostlar bu emaneti teslim aldığımız Yüce Atamızı, kahraman gazi ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Kahramanlıklarının önünde saygıyla eğiliyorum. Sevgi ve saygılarımla sizleri selamlıyorum.
Ayrıca son günlerde yaşadığımız acılar yüreğimizi dağlıyor. Bu karanlık günleri tek bir yürek olarak aşabiliriz. Şehit olan kahraman askerlerimizi ve polislerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, acılı ailelerine başsağlığı diliyorum. Tüm ülkemizin başı sağ olsun.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Foçalılar, Kurtuluş Günü Ve Şehitler İçin Yürüdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2015 tarihinde saat 10 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Foçalılar, Kurtuluş Günü Ve Şehitler İçin Yürüdü haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı