İZMİR HABERLERİ

Foça, Usta Kalemin Anısıyla Çınladı

IHA
05.09.2015 - 14:05Son Güncelleme :

FOÇA, ‘ULUSLARARASI İZMİR EDEBİYAT FESTİVALİ’NİN SON İKİ BULUŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.

IHA

Foça, ‘Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin son iki buluşmasına ev sahipliği yapıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Edebiyat Özgürleştirir’ temasıyla 24 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında farklı ilçelerde düzenlediği ‘Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin finali Foça’da yapılıyor.
Foça Belediyesi işbirliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak “Yaşar Kemal: Özgürlüğün Romancısı” isimli panel-söyleşi ve şiir dinletisi gerçekleştirildi. Sömürüye, adaletsizliğe, hem yazdığı romanların kahramanları yoluyla, hemde gerçek yaşam içinde kendi gayretiyle sürekli karşı çıkmış, toplumsal vicdanı, hak ve adalet duygusunu edebiyatının temeli haline getirmiş olan Büyük Usta Yaşar Kemal ile ilgili olarak düzenlenen panele sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Hülya Soyşekerci’nin yönetiminde gerçekleşen “Yaşar Kemal: Özgürlüğün Romancısı” isimli panelde, Mahmut Temizyürek, Hasan Özkılıç ve Vecdi Çıracıoğlu konuşmacı olarak yer aldı.
Mahmut Temizyürek, ‘Teleskoplu Destancı’ başlığı altında, ‘Rahim,doğum, Kendini Yeniden Yaratım süreci’nde Yaşar Kemal’in edebi portresi’ni oluşturdu ve Yaşar Kemal Edebiyatı’nın kaynaklarıyla ilgili olarak konuştu. Hasan Özkılıç, Yaşar Kemal’in hikayelerinden ve o dönemin siyasi ve ekonomik koşullardan söz etti. Vecdi Çıracıoğlu, Yaşar Kemal’in ‘Deniz Küstü’ romanı üzerinden Yaşar Kemal’in yazınını işledi. Şairler, Mahmut Temizyürek, Betül Dünder, Şeref Bilsel, Tozan Alkan, Serap Erdoğan ve Vietnam’dan katılan Nguyen Khac Thich Pham Thi Ngoc Lien şiirlerini Foça Beşkapılar Kalesi’nin büyülü atmosferinde seslendirdi.
FESTİVALİN FİNALİ FOÇA’DA
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın eşi Derya Demirağ, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’a, belediye meclis üyeleri ise katılımcılara teşekkür çiçeği verdi. Foça Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ, “Usta Kalem Yaşar Kemal’in son çağrısı, ‘Savaş Bitsin!’ idi. O, barışın, kardeşliğin, dostluğun yazarıydı. Bu özel günde, katılımıyla Foçamıza onur veren yazarımızın değerli eşine, edebiyatın güçlü isimlerini ilçemize taşıyan Büyük Şehirimize ve Büyük Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na ve tabiki geceyi anlamlı kılan ve bizleri aydınlatan edebiyat emekçilerine teşekkürü borç biliyorum” dedi.
‘Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’nin finali 5 Eylül 2015 Cumartesi günü yapılacak.
Şair küçük İskender’in katılacağı söyleşi ve imza etkinliği, saat 20.00’de Beşkapılar Kalesi’nde başlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Foça, Usta Kalemin Anısıyla Çınladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Eylül 2015 tarihinde saat 14 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Foça, Usta Kalemin Anısıyla Çınladı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:44
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:31
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı