Ege Haberleri

EGE

  Foça turizm kimliğini arıyor

  Hürriyet Haber
  21 Aralık 2014 - 01:12Son Güncelleme : 20 Aralık 2014 - 13:38

  Foça Turizmciler Yatırımcılar ve Esnaflar Birliği (TUDER) Ege Turizm İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler'le birlikte İzmir Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret edip ilçenin yeniden turizm kimliğini kazanması için destek istedi.

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, Foça'nın koruyarak yaşatılabilecek bir turizm bölgesine dönüştürülmesi gerektiğini ifade ederek, "Foça'yı kendi ölçeğinde özgün unsurlarıyla kültürel ve turizm değeriyle ayakta tutmamız gerekiyor. Bu noktada, Foça'yı koruyarak yaşatabilmek te çok önemli. Foçamıza turistleri çekebilecek, Foça'nın değerini özümseyecek ve Foça'yı vatandaşımıza faydası olacak hale getirilebilecek bir turizm bölgesi olarak ilan etmemiz lazım" dedi.
  ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ise TUDER'in Foça'nın turizm bölgesi olma yönünde yaptığı çalışmaların önemine değinerek, "TUDER, bir menfaat gözetmeksizin, vatandaşlık ilkesine göre yapılan ve Foça'da katma değer koymak isteyen ulvi bir göreve soyunmuştur. Foça, tarihiyle, zeytiniyle, balıkçılığıyla, tarımıyla adeta büyük bir turizm potansiyeline sahip önemli yerlerimizden birisidir. Foça maalesef, daha hala turizm alanı ilan edilmemiş durumda" dedi.

  TUDER Başkanı Işıl Dirim Kavitaş ise Foça'nın turizm kültüründen uzaklaştığını ve turizm geleneğini tekrar kazandırmak istediklerini belirterek "TUDER olarak Foçamızın son yıllarda bir değer kaybına uğradığını düşünüyoruz. Foça, 1967 yılında Türkiye'nin ilk pilot turizm yeri olma özelliğiyle sahiptir. Fakat, Foça turizm kimliğinden oldukça uzaklaştı. Biz Foça'nın turizm geleneğini tekrar kazandırmak istiyoruz. Bu yüzden, Sayın Valimiz Mustafa Toprak ile bir araya gelmek istedik" dedi.
  Ayrıca TUDER Yönetim Kurulu Üyeleri, Foça'ya arkeolojik müze kurulması için İzmir Valisi Mustafa Toprak ile fikir alışverişinde bulunarak, müzeyle ilgili durum tespiti yapmak üzere Foça'ya davet etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı