İZMİR HABERLERİ

Foça Kalesi UNESCO’ya Göz Kırpıyor

IHA
09 Temmuz 2015 - 13:12Son Güncelleme : 09 Temmuz 2015 - 13:13

FOÇA BELEDİYE BAŞKANI GÖKHAN DEMİRAĞ

IHA

İki yıl önce Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) Dünya Kültür Mirası geçici listesine giren ve asırlar boyunca çeşitli medeniyetlere şahitlik eden Foça Kalesi, tekrar gündemde.
Foça’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük desteği ile UNESCO Dünya Kültür Mirası daimi listesine girmek için çalışmalar yapılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı maddi-manevi destek Foça’ya güç ve moral verirken, Foça’daki tarihi zenginliklerin UNESCO tarafından tescil edilmesi ile birlikte kentin yakın gelecekte bir dünya markası haline geleceğine inandığını belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Foça Kalesi’nin yakın bir gelecekte UNESCO Dünya Mirası daimi listesinde yer alacağına inanıyoruz. Foça, bugüne kadar fazlaca öne çıkmamış tarihi kimliğiyle adeta yeniden doğacak ve bir yıldız güzelliğiyle parlayacak. Bu yolda Foçamıza büyük destek ve moral veren başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Foça Kazıları Başkanı Sayın Prof. Dr. Ömer Özyiğit’e, şahsım ve hemşehrilerim adına çok teşekkür ederim” dedi.
RESTORASYON SON HIZ DEVAM EDİYOR
Foça Kalesi ve Ceneviz Kuleleri’nin özellikli formlarıyla değişiklik arz ettiğini belirten Demirağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazıları konik, bazıları beşgen biçiminde. Kare planlı kuleler de var. Bu duvarların üzerinde ise Athena Tapınağı yer alıyor. Foça Athena Tapınağı, İon medeniyetinin en eski yerleşimlerinden bir tanesi. Beş bin yıllık geçmişi olan Foça, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği kazı ve restorasyon çalışmaları sayesinde dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Antik Phokaia Kenti’nin kalıntıları üzerinde kurulan ilçede; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Prof. Dr. Ömer Özyiğit başkanlığında sürdürülen çalışmalarla birlikte İyon uygarlığından günümüze birçok unsur gün yüzüne çıkarılarak bilimin ve turizmin hizmetine sunulacak. Athena Tapınağı’nın restorasyonu tamamlanınca, çok önemli bir tarihi değer ayağa kalkacak ve Kybele Sunak Alanı’nın üzerinde ışık yayacak. Yapılacak çevre düzenlemesiyle, görkemli tapınak, devamındaki surlar ve Beşkapılar Kalesi, kentin görünümünü değiştirecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Foça Kalesi UNESCO’ya Göz Kırpıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Foça Kalesi UNESCO’ya Göz Kırpıyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:12
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı