İZMİR HABERLERİ

Foça’da Şanlı Cumhuriyet Kutlaması

IHA
29.10.2015 - 14:13Son Güncelleme :

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞU'NUN 92. YILI, FOÇA'DA COŞKU VE GURUR DOLU TÖRENLERLE KUTLANDI.

IHA

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 92. Yılı, Foça’da coşku ve gurur dolu törenlerle kutlandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saat 10.00’da, Kaymakamlık Makamında gerçekleştirilen Tebrikat Töreni ile başladı. Tebrikat Töreni’nin ardından, Foça Belediyesi Nihat Hüsenay Stadındaki törenlere geçildi.
Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı Tümamiral Aydın Şirin ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, törene katılanların bayramını kutladı.
Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kaymakam Ulugölge konuşmasında, “Şanlı cumhuriyetimizin ilanının 92, yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutlamanın heyecanını hep beraber yaşıyoruz. Cumhuriyet, uzun ve çileli bir kurtuluş mücadelesinin ardından bir milletin yeniden doğuşunu, yeniden ayaklarının üzerinde doğruluşunu simgeler şekilde ilan edildi. Cumhuriyetimiz, belli bir kesimin, belli bir zümrenin, belli bir etnik kökenin, belli bir inancın üzerine değil, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir” dedi.
"İSTİKRARI BOZMAYA ÇALIŞANLAR HÜSRANA UĞRATILDI"
Anadolu’nun, jeopolitik konumu ve doğal kaynakları itibariyle tarih boyunca her zaman stratejik bir cazibe merkezi olduğunu belirten Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz her zaman iç ve dış düşmanlarla mücadele etmek durumunda. Savaş meydanlarında istediği sonucu alamayan bu düşmanlar, ülkemizin istikrar ortamını bozmak için her fırsatta kavga çıkartmaya cüret etmiş ancak aziz milletimizin sağduyusu ve kararlılığı sayesinde hüsrana uğramıştır. Çünkü bu Cumhuriyet kolay kurulmamıştır. Bundan sonra da milli birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasal çatışmaların üzerinde tutmaya aynı azim ve kararlılıkla devam etmeliyiz” dedi.
Konuşmasında Öğretmenlere de seslenen Kaymakam Niyazi Ulugölge, “Türkiye Cumhuriyetinin Bölgesel ve küresel anlamda lider bir ülke olmasının en temel yapı taşları sizlersiniz. Cumhuriyetimiz sizlerin yetiştireceği yüzleri aydınlık ve geleceğe güvenle bakan yeni neslin omuzlarında yükselecektir. Aklın ve bilimin aydınlatıcı ışığında erdemli, ilkeli ve sorumluluk sahibi insan yetiştirmek düsturu ile geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine her zamankinden daha fazla önem gösteriniz.”
CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ
Ulugölge’nin konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okurken, Foça Belediyesi Çocuk Halk Oyunları Ekibi gösterisi ve Foça Belediyesi Çocuk Korusu’nun minik bir konseri de sunuldu. Miniklerin okuduğu 10. Yıl Marşı’na statta bulunan kalabalık coşku ve alkışlarla eşlik etti. Cumhuriyetin Kuruluşu’nun 92. Yılı Kutlama Programı çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere madalyalarının verilmesinin ardından törenler resmi geçit töreni ile son buldu.
Öte yandan bugün saat 18:30’da Foça Belediyesi’nin düzenlediği ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ gerçekleştirilecek.Yürüyüş Foça Kavala Kafe, Yeni Foça Çınar Kafe, Gerenköy Meydan ve Bağarası Foça Belediyesi Sosyal Marketi önünden saat 18:30’da başlayacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Foça’da Şanlı Cumhuriyet Kutlaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Foça’da Şanlı Cumhuriyet Kutlaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı